REKLAMA

wtorek, 20 września 2016

Ergis - studium przypadku

Chciałbym pokazać na przykładzie pewnej spółki, której akcje całkiem niedawno zakupiłem, w jaki sposób można wykorzystać formacje cenowe i sygnały, których dostarcza aplikacja ATmatix.

Jako przykład podaję spółkę Ergis. Od połowy lipca cena akcji dosyć dynamicznie rośnie, co prawdopodobnie jest wynikiem tej rekomendacji. Oczywiście rekomendacje wydaje się m.in. na podstawie analizy sytuacji fundamentalnej spółki. Tak czy inaczej Analiza Techniczna bazuje na założeniu, że cena uwzględnia wszystkie informacje dostępne dla inwestorów na rynku - więc skoro rośnie, to znaczy że większość jego uczestników dokonała podobnej oceny sytuacji (niezależnie od tego na podstawie jakich informacji).

Ale przejdźmy ad rem. Na początku sierpnia zaczęła formować się klasyczna chorągiewka. Jak podaje literatura, cena po dosyć dynamicznym ruchu w górę (podstawa flagi lub chorągiewki) zaczyna się konsolidować mniej więcej w połowie spodziewanej kontynuacji ruchu w górę. W przypadku flag obszar konsolidacji przyjmuje postać kanału (najczęściej zniżkującego lub horyzontalnego), natomiast w przypadku chorągiewek przyjmuje najczęściej postać trójkąta. Taka formacja została wykryta przez ATmatix dla Ergisu pod koniec sierpnia. 29 sierpnia nastąpiło wybicie w górę przy sporym wolumenie (ok. 3 razy większym niż średni wolumen z 30 dni poprzedzających to wybicie - jak podał ATmatix). Dzień później zakupiłem trochę akcji.
Kliknij, aby powiększyć


Żeby nie być gołosłownym, wstawiam screen z mojego konta inwestycyjnego. Kwoty są zamazane - wystarczyć powinna informacja, że były czterocyfrowe. Ceny i daty kupna są widoczne.
 
Kliknij, aby powiększyć


Cena docelowa, wyznaczona na poziomy 5,56 - 5,77 została osiągnięta już 5 września, co widać na wykresie. To ok. 10% od mojej ceny kupna. Postanowiłem nadal te papiery trzymać, ponieważ chorągiewki i flagi (zwłaszcza wysokie) mogą zwiastować silny ruch w górę. Po osiągnięciu zakresu docelowego mieliśmy korektę - zawsze należy się tego spodziewać, zwłaszcza w przypadku formacji czytelnych, których wystąpienie będzie oczywiście rozgrywane również przez innych uczestników rynku. Ja na tej korekcie dokupiłem jeszcze trochę akcji, co widać na powyższym screenie z historii transakcji. Póki co to dobra decyzja, bo kurs zawędrował już na poziom 5,94 (cena max. z 19 września). To nieco ponad 14% powyżej mojej średniej ceny kupna.

Co dalej? Wklejam jeszcze wykres innej formacji, która tutaj się pojawiła, tj. rozszerzający się klin zwyżkujący. Gdyby ta formacja miała się wypełnić, to cena znalazłaby się na poziomie 6,73 - 6,92. Co ciekawe, cena docelowa w rekomendacji DM BOŚ została ustalona na 6,8 zł. Ja napiszę tylko, że prawdopodobieństwo osiągnięcia takiego pułapu na podstawie statystyk historycznych formacji rozszerzającego się klina zwyżkującego nie jest zbyt duże i znajduje się w okolicach 50%.

To oczywiście nie są wszystkie moje transakcje. Niektóre z nich opisywałem już na blogu, jak np. Neuca, Kruk czy Vistula. Inną spółką, która znalazła się w moim portfelu, i którą być może opiszę, jest Polimex-Mostostal.

Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, które opisywałem, jest tak różowo (AviaAML, Solar), ale przecież nie wszystkie transakcje udadzą się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Historia co prawda lubi się powtarzać, co widać we wspomnianych przeze mnie statystykach formacji cenowych, ale nie ma na to stuprocentowej gwarancji. Tak czy inaczej, narzędzie w postaci aplikacji ATmatix stworzyłem dlatego, żeby nie tracić czasu na żmudne, organoleptyczne poszukiwania formacji na wykresach. Teraz dostaję po prostu powiadomienia i dane statystyczne, na podstawie których oceniam, czy warto zaryzykować.

Etykiety: , , , , , , ,

<< Strona główna