REKLAMA

piątek, 4 listopada 2016

Briju rośnie wraz ze złotem

Jakiś czas temu zwróciła moją uwagę spółka Briju, zajmująca się "projektowaniem, wytwarzaniem oraz dystrybucją wysokiej jakości wyrobów jubilerskich ze złota oraz z kamieni szlachetnych i syntetycznych". Drugim obszarem działalności jest również "handel kruszcami złota i srebra (surowcami), gdzie wykorzystywane są liczne branżowe kontakty na rynku krajowym i zagranicznym". Dzisiaj ceny akcji spółki odnotowują dynamiczny wzrost - czy ma on szansę na kontynuację?

Ceny metali szlachetnych rosły już od początku roku, a po niedawnej spadkowej korekcie zaczęły znów zwyżkować. Ostatnie wzrosty to oczywiście efekt niepewności inwestorów co do wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Surowce te są traktowane jako "bezpieczna przystań" dla kapitału w czasach politycznej niepewności. Nic dziwnego, że spółka typu Briju została przez rynek zauważona, tym bardziej, że pokazała ostatnio dobre wyniki finansowe, a do tego ma jasne plany rozwoju i jej kurs rośnie już od jakiegoś czasu.

Spółka co prawda zajmuje się handlem metalami szlachetnymi, więc może zyskać na ich rosnących cenach, ale co ma do tego biżuteria? Rosnące ceny kruszców to z reguły wzrost cen wyrobów, a więc potencjalny spadek zainteresowania klientów tymi produktami. Trzeba jednak pamiętać, że osłabiający się ostatnio dolar może w pewnym stopniu kompensować wpływ cen złota czy srebra na ceny tych wyrobów, a poza tym ich cena to nie tylko koszt samego surowca, ale również włożona w ich wytworzenie praca. Często produkty z metali szlachetnych są również traktowane jako lokata kapitału, a nawet jako swego rodzaju awaryjny środek płatniczy na "ciężkie czasy", co może potencjalnie zwiększać ich sprzedaż.

Spójrzmy jednak na trzy formacje cenowe, wykryte niedawno przez ATmatix. W obu przypadkach do wybicia w górę doszło 28 października. Pierwsza z nich to zwyżkujący trójkąt z ceną docelową 26,86 i sporą (statystycznie) częstością osiągania takiego poziomu przez formacje historyczne.

Kliknij, aby powiększyć


Druga formacja to płaska baza z teoretycznym targetem na ok. 27 zł. Prawdopodobieństwo osiągnięcia takiego poziomu (na podstawie statystyk historycznych) to jedynie ok. 50%.
Kliknij, aby powiększyć


Trzecią formacją jest podwójny szczyt, którego zanegowanie może oznaczać wzrosty do ok. 25,16 (tak, potrafimy również wyznaczać docelowy poziom po zanegowaniu formacji szczytu lub dna). Taka cena została już dzisiaj na chwilę osiągnięta.
Kliknij, aby powiększyć


Co będzie dalej - zobaczymy. Na pewno na dalsze losy cen metali szlachetnych (i nie tylko), będą miały wyniki wyborów w USA.

Dodam jeszcze, że w przypadku Briju jestem tutaj zainteresowaną "stroną" - zrzut transakcji poniżej.




Etykiety: , , , , , , ,

<< Strona główna