REKLAMA

poniedziałek, 23 października 2017

Sytuacja techniczna indeksów WIG - przegląd 23.X.2017

Jak przedstawia się sytuacja techniczna najważniejszych indeksów WIG? Nie jest różowo, bo ostatni tydzień stał pod znakiem spadków na całej szerokości rynku. Poniższe wykresy obrazują stan z piątku, 20 października.

WIG20 straszy korektą

Od czasu ostatniego naszego wpisu indeks blue chipów co prawda ustanowił nowe maksima, jednak nakreślony przez nas cel (> 2600) nie został zrealizowany i doszło do znacznej spadkowej korekty.Tym samym ustanowiona została nowa formacja podwójnego szczytu z poziomem wsparcia na ok. 2420 pkt. Już raz ten obszar został przetestowany z wynikiem pozytywnym. Jeśli dojdzie do cofnięcia do tego obszaru, można zakładać ponowne odbicie w górę, tym bardziej, że cały czas obowiązuje linia zwyżkującego trendu.


Gdyby podwójny szczyt nie wytrzymał naporu niedźwiedzi - może być nieciekawie, ale dopóki do tego nie doszło, obowiązuje nadal scenariusz popytowy.

MWIG40 - pora na odbicie?

Indeks spółek średnich znalazł się znów w ważnym technicznie miejscu, tj. na wsparciu 4800 pkt. Ten testowany wielokrotnie obszar dotychczas działał i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że dojdzie tu co najmniej do jakiejś próby odreagowania.

Na początku października zakładaliśmy dalszy ruch na północ (5100), po przebiciu oporu nieco poniżej 5000 pkt. Wskazywaliśmy również na potencjalny psychologiczny opór na tym okrągłym poziomie i właśnie to on okazał się póki co barierą nie do przejścia.


Fala wzrostowa w kierunku poziomu 5000 przybrała jednak kształt zwyżkującego klina, którego opuszczenie dołem było jednak bardziej prawdopodobne wg naszych statystyk. Ostrzeżeniem przed takim scenariuszem była spadkowa świeca (z luką) z 4 października.


Obecnie ta formacja została wypełniona i wsparcie 4800 nadal obowiązuje. Jeśli nawet rynek wybierze dalsze osuwanie się, kolejnym przystankiem, na którym byki powinny szukać swoich szans, będzie poziom 4700 pkt.

SWIG80 - trend spadkowy nadal niezagrożony

Niestety okrągły poziom 15000 pkt. nie zrobił żadnego wrażenia na niedźwiedziach i został rozbity w drobny mak. Tym samym spełnił się czarny scenariusz, sformułowany przez nas dość dawno temu (kwiecień 2017), któremu ciężko było dawać wtedy wiarę. Nie wierzyliśmy w takie rozwiązanie, a okazało się niestety faktem:
Niepokoić może to, że trójkąt ten można zinterpretować jako zwieńczenie formacji chorągiewki (i ATmatix różne wersje takich formacji również wykrył), jednak wspominam o tym w zasadzie jako o ciekawostce - cofnięcie się aż do poziomu podstawy masztu chorągiewki to scenariusz najczarniejszy, którego na razie nie chciałbym rozpatrywać.
Mowa tutaj na przykład o poniższej formacji trójkąta. Jak widać jesteśmy już praktycznie u podstawy chorągiewki.


Co więcej, na razie nie zadziałało nawet potencjalnie wsparcie w postaci maksimów ustanowionych rok temu na poziomie ok. 14500 pkt.!

Wybicie dołem kanału, który możemy tutaj wyrysować, wypełniło się. ATmatix raz po raz wykrywał różne wersje podobnych formacji, których wybicie dołem musiało skończyć się źle.

Najbardziej pesymistyczne scenariusze, wynikające z formacji, które wykrył ATmatix (aby je zobaczyć - załóż konto), zakładają nawet wizytę na poziomie 13800, czyli minimów nie widzianych od listopada 2016. Nadzieję w serca byków na odwrócenie sytuacji może wlać tylko jakaś zdecydowana kontra, która - o ile do niej dojdzie - z punktu widzenia techniki będzie niestety tylko korektą, dopóki nie pojawi się wiarygodny sygnał zmiany obowiązującego trendu.

Etykiety: , , , , ,

niedziela, 1 października 2017

Sytuacja techniczna głównych indeksów WIG - 1.X.2017

Od naszego ostatniego posta na temat sytuacji technicznej indeksów WIG sporo się wydarzyło. Pora zatem na aktualizację.

WIG20

Formacja podwójnego szczytu, którą opisywaliśmy poprzednim razem, i jej wybicie górą (zanegowanie), sugerowały atak nawet na poziom 2600 pkt. Ten scenariusz się jeszcze nie zrealizował, co nie znaczy, że powinniśmy go skreślić.

W międzyczasie kurs indeksu uformował inną, mniejszą formację podwójnego szczytu w pobliżu poziomu 2550. Pisaliśmy, że blisko tego rejonu można spodziewać się realizacji zysków:
(...) jesteśmy blisko bardzo istotnego poziomu oporu, który był testowany kilkukrotnie w latach... 2013 - 2015 i póki co kończył się zawsze kontrą podaży. Mowa o przedziale 2560 - 2630. Tak więc rynek jest już niedaleko ważnych rozstrzygnięć. Moim zdaniem można nastawiać się na próbę realizacji zysków w tym właśnie obszarze, o ile byki zdołają WIG20 tam doprowadzić.


Układ cen można również zinterpretować jako formację RGR i obie te formacje ATmatix wykrył. Sygnalizowaliśmy również wybicie w dół z obu tych formacji, do którego doszło 21 września. Poziom docelowy został wyznaczony w obu przypadkach na 2409 pkt. Na poziomie ok. 2425 pkt. należało się jednak spodziewać zadziałania wsparcia, ponieważ przez długi czas na tej wysokości był ulokowany opór, który został pokonany pod koniec sierpnia po długim ruchu bocznym. To wsparcie zadziałało, o czym świadczy ostatnia, mocna w wykonaniu byków, sesja wrześniowa.Scenariusz zakładający atak na nowe maksima cały czas jest zatem w grze, bo ostatni ruch korekcyjny może być jedynie ruchem powrotnym po wybiciu na nowe maksima i unieważnieniu formacji podwójnego szczytu, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie.Scenariusz ten stanie pod znakiem zapytania, jeśli niedźwiedziom udałoby się sprowadzić kurs grubo poniżej 2400 pkt. Tam czeka jednak wsparcie w postaci nowej, wzrostowej linii trendu.


MWIG40

Indeks spółek o średniej kapitalizacji radzi sobie lepiej niż dotychczas, ponieważ pokonana została bariera w postaci dotychczasowych maksimów.Dodając wysokość obszaru konsolidacji, w którym indeks poruszał się praktycznie od początku roku, do poziomu wybicia, możemy wyznaczyć teoretyczny poziom docelowy na ok. 5200 pkt. To może być dobry czas dla posiadaczy akcji z tego indeksu.Alternatywny scenariusz wzrostowy to dodanie do poziomu wybicia wysokości nieco niższego kanału, w którym indeks znajdował się od czerwca bieżącego roku. Wtedy możemy spodziewać się dotarcia indeksu do 5100 pkt. Okrągły poziom 5000 pkt. może stanowić tutaj również pewien punkt oporu, ale konsolidacja nieco poniżej tego poziomu przed próbą jego przetestowania z reguły jest dobrym prognostykiem co do szans na powodzenie takiej próby.Jeśli doszłoby do cofnięcia, to poważnym sygnałem alarmowym byłoby dopiero pokonanie dołem poziomu ok. 4800 pkt.

SWIG80

Najsłabszy od dawna główny indeks GPW kontynuuje ruch w dół w ramach formacji zniżkującego kanału, czy też klina. Obszar wcześniejszej konsolidacji na poziomie 15100 pkt. niestety nie zatrzymał spadków. Okrągły poziom 15000 pkt. daje na to pewną szansę.Jednak dopiero pokonanie linii trendu spadkowego (obecnie poziom ok. 15300) stanowiłoby wstęp do odwrócenia trendu. Do tego droga jeszcze daleka, co nie znaczy, że byki nie zdecydują się o to powalczyć. Wiele zależy od sytuacji pozostałych dwóch indeksów. Ich pozytywne zachowanie może podciągnąć w górę cały szeroki rynek.

Indeksy sektorowe (branżowe)

Jeśli chodzi o branże, to stosunkowo dobrze radzi sobie sektor chemiczny. Jest to konsekwencja wybicia w górę z formacji zniżkującego klina. Obecnie kurs dotarł już do tegorocznych maksimów.


Na drugim biegunie znajduje się obecnie WIG-Informatyka. Spółki z tego sektora zaliczyły solidną korektę. Obecnie kurs indeksu konsoliduje się, co może sugerować próbę odbicia lub jedynie przystanek do dalszych spadków. Poziom ok. 2070 pkt. jest tutaj krytyczny.

Etykiety: , , , , , , , ,