REKLAMA

piątek, 30 września 2016

Sytuacja na głównych indeksach WIG - aktualizacja 30.IX.2016

Pora na aktualizację informacji. Od mojego ostatniego wpisu minęło już ponad 2 tygodnie.

Na WIG20 z punktu widzenia techniki w zasadzie niewiele się wydarzyło. Od 14 do 22 września co prawda indeks zaliczył niewielkie podejście do poziomu 1776 pkt., ale właśnie od tego momentu, po wypowiedziach ministra energii, ponownie zaczął dołować i jesteśmy w zasadzie przy tych samych poziomach co dwa tygodnie temu. ATmatix sygnalizuje więc pojawienie się podwójnego dna. Oczywiście jest to formacja niepotwierdzona jeszcze wybiciem w górę. Aby była ważna, musiałoby dojść do wybicia ponad wspomniany poziom 1776. Zobaczymy, czy rynek będzie rozgrywał ten wariant. Statystyki wybić z tak ukształtowanej formacji rozkładają się dokładnie pół na pół.

Wariant pesymistyczny to oczywiście dalsze spadki w kierunku minimów na ok. 1650 pkt. Poziomów wsparcia można szukać również na 1686 i okrągłym poziomie 1700 pkt.
Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć
Jeśli chodzi o indeksy średnich i małych spółek, to stało się nieco inaczej, niż przewidywałem - to indeks MWIG40 okazał się silniejszy niż jego odpowiednik, i ustanowił nowy szczyt na 4105 pkt. Natomiast SWIG80 jeszcze nie zaatakował maksimów na poziomie 14397.

Wydawało się, że doszło do spalenia formacji rozszerzającego się klina zwyżkującego na MWIG40, ale kurs zawrócił i poszybował ponad dotychczasowe maksima. Tak jak już kiedyś pisałem, ATmatix nie obsługuje obecnie podwójnego spalenia, kiedy cena po wybiciu zawraca i dochodzi do wybicia w przeciwnym kierunku, a następnie zawraca ponownie przekraczając poziom pierwszego wybicia. Są to jednak sytuacje stosunkowo rzadkie. W obecnej sytuacji dla rozpatrywanej formacji teoretycznym poziomem docelowym jest 4127 (wysokość formacji dodana do poziomu wybicia w górę 3959).
Kliknij, aby powiększyć


Indeks małych spółek nadal porusza się blisko dolnej linii trendu ograniczającej formację rozszerzającego się klina zniżkującego. Możemy tam również zaobserwować odwrócony trójkąt, o którym pisałem w poprzednim poście. Z czysto statystycznego punktu widzenia większą szansę powodzenia mają niedźwiedzie, tzn. należy się raczej spodziewać wybicia w dół. Niezależnie od kierunku wybicia, ATmatix wyznaczy poziom docelowy na podstawie teorii oraz statystyk dla GPW.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć






Etykiety: , , , , , , , , , , ,

wtorek, 20 września 2016

Ergis - studium przypadku

Chciałbym pokazać na przykładzie pewnej spółki, której akcje całkiem niedawno zakupiłem, w jaki sposób można wykorzystać formacje cenowe i sygnały, których dostarcza aplikacja ATmatix.

Jako przykład podaję spółkę Ergis. Od połowy lipca cena akcji dosyć dynamicznie rośnie, co prawdopodobnie jest wynikiem tej rekomendacji. Oczywiście rekomendacje wydaje się m.in. na podstawie analizy sytuacji fundamentalnej spółki. Tak czy inaczej Analiza Techniczna bazuje na założeniu, że cena uwzględnia wszystkie informacje dostępne dla inwestorów na rynku - więc skoro rośnie, to znaczy że większość jego uczestników dokonała podobnej oceny sytuacji (niezależnie od tego na podstawie jakich informacji).

Ale przejdźmy ad rem. Na początku sierpnia zaczęła formować się klasyczna chorągiewka. Jak podaje literatura, cena po dosyć dynamicznym ruchu w górę (podstawa flagi lub chorągiewki) zaczyna się konsolidować mniej więcej w połowie spodziewanej kontynuacji ruchu w górę. W przypadku flag obszar konsolidacji przyjmuje postać kanału (najczęściej zniżkującego lub horyzontalnego), natomiast w przypadku chorągiewek przyjmuje najczęściej postać trójkąta. Taka formacja została wykryta przez ATmatix dla Ergisu pod koniec sierpnia. 29 sierpnia nastąpiło wybicie w górę przy sporym wolumenie (ok. 3 razy większym niż średni wolumen z 30 dni poprzedzających to wybicie - jak podał ATmatix). Dzień później zakupiłem trochę akcji.
Kliknij, aby powiększyć


Żeby nie być gołosłownym, wstawiam screen z mojego konta inwestycyjnego. Kwoty są zamazane - wystarczyć powinna informacja, że były czterocyfrowe. Ceny i daty kupna są widoczne.
 
Kliknij, aby powiększyć


Cena docelowa, wyznaczona na poziomy 5,56 - 5,77 została osiągnięta już 5 września, co widać na wykresie. To ok. 10% od mojej ceny kupna. Postanowiłem nadal te papiery trzymać, ponieważ chorągiewki i flagi (zwłaszcza wysokie) mogą zwiastować silny ruch w górę. Po osiągnięciu zakresu docelowego mieliśmy korektę - zawsze należy się tego spodziewać, zwłaszcza w przypadku formacji czytelnych, których wystąpienie będzie oczywiście rozgrywane również przez innych uczestników rynku. Ja na tej korekcie dokupiłem jeszcze trochę akcji, co widać na powyższym screenie z historii transakcji. Póki co to dobra decyzja, bo kurs zawędrował już na poziom 5,94 (cena max. z 19 września). To nieco ponad 14% powyżej mojej średniej ceny kupna.

Co dalej? Wklejam jeszcze wykres innej formacji, która tutaj się pojawiła, tj. rozszerzający się klin zwyżkujący. Gdyby ta formacja miała się wypełnić, to cena znalazłaby się na poziomie 6,73 - 6,92. Co ciekawe, cena docelowa w rekomendacji DM BOŚ została ustalona na 6,8 zł. Ja napiszę tylko, że prawdopodobieństwo osiągnięcia takiego pułapu na podstawie statystyk historycznych formacji rozszerzającego się klina zwyżkującego nie jest zbyt duże i znajduje się w okolicach 50%.

To oczywiście nie są wszystkie moje transakcje. Niektóre z nich opisywałem już na blogu, jak np. Neuca, Kruk czy Vistula. Inną spółką, która znalazła się w moim portfelu, i którą być może opiszę, jest Polimex-Mostostal.

Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, które opisywałem, jest tak różowo (AviaAML, Solar), ale przecież nie wszystkie transakcje udadzą się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Historia co prawda lubi się powtarzać, co widać we wspomnianych przeze mnie statystykach formacji cenowych, ale nie ma na to stuprocentowej gwarancji. Tak czy inaczej, narzędzie w postaci aplikacji ATmatix stworzyłem dlatego, żeby nie tracić czasu na żmudne, organoleptyczne poszukiwania formacji na wykresach. Teraz dostaję po prostu powiadomienia i dane statystyczne, na podstawie których oceniam, czy warto zaryzykować.

Etykiety: , , , , , , ,

poniedziałek, 19 września 2016

Promocje i opłaty - czas na zmiany


Do zeszłego czwartku (15 września) trwała promocja polegająca na przyznaniu darmowego dostępu PREMIUM do 30 września wszystkim użytkownikom, którzy zarejestrują nowe konto. Promocja ta była przedłużana, aby dać szansę nowym użytkownikom na poznanie możliwości aplikacji ATmatix. Pora na zmiany, ale to nie znaczy, że możliwość bezpłatnego wypróbowania wersji PREMIUM zupełnie znika.

Otóż, rejestrując nowe konto po 15 września, użytkownik zyskuje 15 dni dostępu do wersji PREMIUM nie ponosząc żadnych kosztów. Nie wymagamy podania żadnych danych poza e-mailem i hasłem. Po tym czasie (15 dni od daty rejestracji) ważność konta PREMIUM wygasa i staje się zwykłym kontem - w odróżnieniu od modelu "zapłać i przetestuj, a później możesz zrezygnować w ciągu x dni". Stosujemy podejście odmienne i w naszej ocenie bardziej korzystne dla Klienta. W ciągu tych 15 dni można bezpłatnie wypróbować możliwości i funkcjonalności dostępne w wersji płatnej. Jeśli użytkownik będzie zainteresowany utrzymaniem dostępu do funkcjonalności takich jak dane formacji cenowych dla wszystkich spółek i indeksów notowanych na rynku głównym GPW, statystyki wybić i skuteczności formacji cenowych czy powiadomienia o najważniejszych zdarzeniach na formacjach na swój e-mail, to może przedłużyć ważność konta PREMIUM. W przeciwnym razie nic nie trzeba robić i konto PREMIUM automatycznie staje się na powrót kontem zwykłym, bez możliwości o których napisałem powyżej.
Dodatkowo, jeśli nawet po zakupie abonamentu PREMIUM klient nie będzie zainteresowany dalszym korzystaniem z tych udogodnień, to może zrezygnować w dowolnej chwili z umowy, a my oddamy część opłat proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu abonamentu, za który nastąpiła zapłata.
Podsumowując, 15 dni pełnej wersji dajemy całkowicie za darmo, bez dokonywania płatności, a później ewentualnej opłaty mogą dokonać użytkownicy zainteresowani utrzymaniem pełnego dostępu.


Porównanie wersji i dostępnych w nich funkcjonalności podaję w tabeli:


Dostęp anonimowy (publiczny) Użytkownicy zarejestrowani (wymaga założenia konta) Użytkownicy PREMIUM (wymaga założenia konta)
Dane formacji dla spółek WIG20 i wybranych indeksów WIG
Własna lista Obserwowanych
Dane formacji dla pozostałych spółek GPW, indeksów WIG i kontraktów FW20 (rynek główny)
Statystyki wybić i skuteczności formacji
Powiadomienia e-mail
Analiza wolumenu
Brak reklam


Jeśli użytkownik wyrazi chęć kontynuacji dostępu PREMIUM, to będzie musiał uiścić opłatę zgodnie z podanym niżej cennikiem. Jesteśmy przekonani, że opłata taka jest niewygórowana, biorąc pod uwagę fakt, że dajemy dość unikalne na polskim rynku rozwiązanie, które pokazuje nie tylko to, co może stać się z ceną akcji po wybiciu, ale także szacujemy prawdopodobieństwo takich zdarzeń na podstawie zbieranych statystyk skuteczności i kierunku możliwych wybić. Jednocześnie metodyka, jaką się posługujemy (analiza formacji cenowych), jest od lata znana, opisana w literaturze, internecie i niniejszym blogu, i co najważniejsze, jest w pełni weryfikowalna. Utrzymanie aplikacji i infrastruktury niestety nie jest darmowe, zatem uzyskane środki planujemy przeznaczyć na zapewnienie ciągłości działania i rozwoju naszego serwisu.

W skrócie napiszę, co obecnie zapewniamy:
  • wykrywamy najważniejsze i najbardziej znane formacje cenowe (sporo formacji z listy specjalisty od Analizy Technicznej i formacji cenowych Thomasa Bulkowskiego; nasza lista nie jest zamknięta i będzie jeszcze rozszerzana, m.in. o formacje szczytu),
  • ostrzegamy, gdy cena zbliża się do poziomu blisko wybicia w górę lub w dół z formacji, co pozwala na przygotowanie zawczasu zlecenia kupna (lub sprzedaży) akcji - podając statystyczne szanse na wybicie w określonym kierunku (na podstawie danych historycznych),
  • wykrywamy wybicia w górę i w dół z formacji, automatycznie wyznaczając docelowe poziomy, jakie może osiągnąć cena po wybiciu (zgodnie z jego kierunkiem), wraz z ich statystycznym prawdopodobieństwem na podstawie statystyk skuteczności z kilku ostatnich lat na GPW, które systematycznie aktualizujemy. Wyznaczamy nie tylko teoretyczne, książkowe poziomy wybicia zgodnie z metodologią podawaną w literaturze o Analizie Technicznej, ale również poziomy na podstawie własnej, autorskiej metody wyznaczania zasięgu ruchu ceny po wybiciu - oczywiście na podstawie statystycznych zasięgów wybić z danych historycznych. Opisywałem już, jak to działa. Jak by tego było mało, nasza metodyka pozwala na określenie zasięgu po wybiciu w dół z formacji dna - zwykle literatura milczy na ten temat. Pozwala to z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak daleko cena będzie jeszcze spadać, gdy wydawało się, że zostało właśnie uformowane np. podwójne dno,
  • po osiągnięciu docelowego zakresu ceny po wybiciu (wypełnienie formacji) sygnalizujemy to zdarzenie,
  • podajemy informacje o wolumenie wybicia w stosunku do średniego wolumenu sprzed wybicia, co pozwala dodatkowo potwierdzić (lub osłabić) znaczenie takiego sygnału (z reguły duży wolumen sygnalizuje większy ruch cenowy),
  • wysyłamy automatyczne powiadomienia o tych zdarzeniach na Twoją skrzynkę e-mail (wedle uznania - codziennie lub tygodniowo).
W ten sposób inwestor może z góry odrzucić lub przyjąć pewne scenariusze, wynikające z takich a nie innych układów cenowych jako mniej lub bardziej prawdopodobne, mniej lub bardziej zyskowne czy ryzykowne. Pozwala to na zaplanowanie działań na rynku z pewnym wyprzedzeniem. Ja sam często składam zlecenia z limitem ceny jeszcze przed wybiciem formacji w górę, a sporo zleceń złożonych zawczasu z określoną ceną sprzedaży zostało również zamkniętych w cenie docelowej po wypełnieniu formacji, a więc po zrealizowaniu zaplanowanego zysku (take profit) - wszystko to dzięki naszej aplikacji i szacowaniu prawdopodobieństw. Przykłady takich transakcji podaję od czasu do czasu na blogu. Zachęcam zatem do wypróbowania aplikacji, bo to nic nie kosztuje, a można zyskać jeszcze jedno narzędzie przydatne w inwestowaniu.

Ale dosyć o tym, przejdźmy do prezentacji cennika (będzie on obowiązywał od 18 września 2016):


Typ abonamentu (okres ważności) Cena całkowita Koszt miesięczny (za 30 dni) Dodatkowe korzyści
Abonament PREMIUM 30 dni

29 PLN

29 PLN
Abonament PREMIUM 90 dni
87 PLN

78 PLN

26 PLN
Oszczędzasz
9 PLN
Abonament PREMIUM 180 dni
174 PLN

138 PLN

23 PLN
Oszczędzasz
36 PLN

Jak widać, w zależności od liczby dni w abonamencie, średni koszt miesięczny maleje dla abonamentów długoterminowych. W wersji maksymalnej abonamentu na pół roku można uzyskać aż 36 złotych obniżki (w stosunku do ceny, którą zapłacilibyśmy przedłużając abonament co każde 30 dni). Niewykluczone, że będziemy od czasu do czasu wprowadzać nowe promocje i okresowe obniżki cen - aby ich nie przegapić, wystarczy śledzić niniejszego bloga.

Oto jak wygląda proces przedłużenia dostępu do konta PREMIUM:
  • Wybierz interesującą pozycję z cennika na stronie Płatności w ustawieniach konta. Jeśli chcesz uzyskać fakturę (wystawiamy faktury VAT), podaj niezbędne dane. Zaznacz akceptację warunków Regulaminu i zgodę na natychmiastową realizację usługi. Co za tym idzie, tracisz możliwość formalnego odstąpienia od umowy (pamiętaj jednak, że na początku daliśmy Ci 15 dni zupełnie za darmo). Możesz w późniejszym momencie z niej zrezygnować, zgodnie z tym co napisałem powyżej i zgodnie z Regulaminem naszego serwisu.
 
Formularz zamówienia ATmatix
  • Na kolejnej stronie, jeśli wszystkie podane dane są poprawne, kliknij na przycisk "Przejdź do formularza płatności" i zostaniesz przekierowany/a na stronę Operatora Płatności, którym jest TPay.com - formularz TPay.com jest widoczny na obrazku poniżej,
  • Wybierz żądany bank (lub sposób płatności) i sposób przelewu.
    UWAGA: W przypadku wybrania szybkich płatności Blik można podać sześciocyfrowy kod transakcji, wygenerowany w aplikacji mobilnej banku, bezpośrednio w sekcji "Zapłać telefonem i aplikacją Twojego banku".
    W przeciwnym razie, jeśli nie chcesz korzystać z Blika, zignoruj to pole, przejdź od razu do sekcji "Karty płatnicze i przelewy" i wybierz swój bank. Następnie wpisz wymagane dane w dalszej części formularza. Prosimy podać działający adres e-mail (domyślnie podpowiadana jest nazwa Twojego konta użytkownika ATmatix), ponieważ usprawni to cały proces - TPay wysyła informacje o przebiegu transakcji, a w razie problemów można poznać stan płatności na podstawie unikalnego identyfikatora transakcji 

Formularz płatności TPay.com - wybór banku/sposobu płatności

Formularz TPay.com - uzupełnienie danych

  • Kliknij przycisk "Następny krok" - nastąpi przekierowanie na stronę wybranego banku lub metody płatności, gdzie dokonasz potwierdzenia przelewu. W przypadku e-transferów online z reguły wszystkie dane do przelewu są już wypełnione. W przypadku niektórych form płatności może być konieczne ręczne uzupełnienie kwoty zgodnej z zamówieniem i identyfikatora transakcji, nadanego przez TPay (w tytule przelewu) - prosimy uważnie śledzić informacje, podawane na ekranie.
  • Po prawidłowym dokonaniu zapłaty zostaniesz z powrotem skierowany/a na stronę ATmatix.

  • ATmatix przedłuży automatycznie ważność Twojego konta PREMIUM, gdy tylko dostaniemy potwierdzenie od Operatora Płatności o poprawnym zakończeniu procesu. Powiadomimy Cię o tym przy pomocy wiadomości e-mail, która jest też potwierdzeniem zawarcia z nami umowy. Jeśli wymagana była faktura, to w mailu będą również instrukcje pozwalające na pobranie jej obrazu ze strony Płatności w ustawieniach konta.


    Warto zauważyć, że najczęściej, w przypadku transferów online (e-transfer), cała operacja trwa maksymalnie kilka minut. W przypadku innych metod płatności (np. zwykły przelew bankowy) ten czas może być dłuższy. Tak czy inaczej, przedłużamy ważność konta dopiero w momencie potwierdzenia poprawnego zaksięgowania wpłaty na naszym koncie o liczbę dni wybranej wersji abonamentu.

    Jednocześnie chciałbym zauważyć, że zaktualizowaliśmy Regulamin serwisu w części dotyczącej kont PREMIUM o informacje niezbędne dla Klientów odnośnie procesu płatności.


    Etykiety: , , , , , , , , , ,

    wtorek, 13 września 2016

    Indeksy WIG - przegląd sytuacji 13.IX.2016

    Po dłuższej przerwie, spowodowanej intensywnymi pracami nad rozwojem ATmatix, pora na aktualizację informacji na temat sytuacji na najpopularniejszych indeksach WIG.

    W poprzednim wpisie wieszczyłem kontynuację spadków na WIG20. Pomimo próby powrotu w rejony powyżej 1800 pkt., indeks zaliczył przebicie w dół wsparcia na 1750 pkt. Niektórzy widzą tam wyrysowaną formację szczytu głowy i ramion (RGR), jednak pamiętać należy, że o szczycie możemy mówić po wzrostach, a wzrost o 230 pkt., których indeks ten doświadczył od końca lipca do połowy sierpnia, trudno nazwać jakimś spektakularnym podejściem. Ja stosuję prostą metodę - jeśli do najwyższego punktu formacji szczytu cena zaliczyła wzrost równy co najmniej dwukrotnej wysokości tej formacji, wtedy możemy mówić o formacji szczytu (nota bene analogiczną regułę, tyle że dla den a nie szczytów, stosuje ATmatix wykrywając formacje podwójnego dna). W tym przypadku wysokość formacji RGR to 120 pkt. (odległość od głowy 1870 pkt. do tzw. linii szyi, położonej na poziomie ok. 1750). Z kolei wzrost od po-brexitowego dołka na 1640 pkt. do 1870 pkt. to jedynie, tak jak napisałem, 230 pkt., a więc nieco mniej niż dwukrotna wysokość hipotetycznej formacji szczytu. Ale to tylko taka dygresja - każdy ma prawo interpretować formacje po swojemu.

    Gdyby jednak ta formacja szczytu okazała się ważna, to musielibyśmy teoretyczny, "książkowy" poziom docelowy po wybiciu w dół wyznaczyć na 1630 pkt., a więc poniżej tegorocznego minimum. Czy jest to realne? Rozważmy inne scenariusze.

    W poprzednim wpisie wspomniałem o trzech teoretycznych, potencjalnych poziomach wsparcia, mogących okazać się punktami zwrotnymi:
    • 1750 pkt. - poziom ten został już przebity w dół,
    • minimum po-brexitowe (podstawa lekko rozszerzającego się klina zwyżkującego, opuszczonego dołem) - tutaj sprawa jest jeszcze otwarta i nic nie jest przesądzone,
    • poziomy ok. 1700 pkt. - jeśli formację klina potraktujemy jako kanał zwyżkujący, a nie klin, to wysokość tego kanału odjęta od poziomu wybicia w dół da nam strefę ok. 1700 - 1710 pkt., w zależności od dokładności naszych pomiarów. Przy okazji 1700 pkt. to tzw. okrągły poziom, mogący stanowić pewną barierę psychologiczną. Obecnie jesteśmy blisko właśnie tych poziomów.
    Dla porządku zamieszczam wykres wspomnianej formacji na bazie kontraktów FW20.
    Kliknij, aby powiększyć


    Indeksy małych i średnich spółek jeszcze się bronią, chociaż możliwa jest rozbudowa korekty. Na MWIG40 opuszczenie dołem rozszerzającego się klina zwyżkującego, sygnalizuje potencjalnie powrót w okolice 3791 pkt.


    Kliknij, aby powiększyć


    Z kolei SWIG80 to formacja rozszerzającego się trójkąta. Statystyki historyczne wybić z tej formacji, policzone dla indeksów WIG, faworyzują mimo wszystko niedźwiedzie, choć nie zdziwiłbym się jakiejś próbie ataku na niedawne maksimum.
    Kliknij, aby powiększyć 




    Etykiety: , , , , , , , , , , ,

    poniedziałek, 5 września 2016

    Przegląd indeksów WIG - 5.IX.2016

    W moim ostatnim wpisie na temat sytuacji na indeksie WIG20 sformułowałem dwa scenariusze. Można było mieć nadzieję na odbicie od dolnej linii trendu formacji lekko rozszerzającego się klina zwyżkującego, co ze sporym prawdopodobieństwem oznaczałoby powrót w rejony 1870 pkt., a następnie, jeśli doszłoby do przebicia tego poziomu, być może wzrosty nawet do 2000 pkt. Ten scenariusz niestety nie zrealizował się.

    Doszło do wybicia dołem omawianej formacji, której wykres dla kontraktów FW20 znajduje się poniżej. Statystyki formacji jasno pokazują, że wybicie w dół z formacji zwyżkujących z reguły jest bardziej prawdopodobne niż wybicie w górę. Po drodze mieliśmy jeszcze coś w rodzaju ruchu powrotnego, bo tak należy chyba potraktować ten wyskok w kierunku 1800 pkt. z 30 sierpnia. Jak widać opór w rejonie 1860 - 1870 pkt. na WIG20 okazał się oporem bardzo silnym. Testowanie go pięć razy w ciągu kilku miesięcy nie przyniosło bykom sukcesu.


    Kliknij, aby powiększyć
     
    Wspominałem, że przy realizacji tego drugiego scenariusza - negatywnego - możliwe wsparcie to 1750 pkt. na WIG20 i obecnie jesteśmy właśnie już blisko tego poziomu. Gdyby i on został pokonany, to droga w kierunku tegorocznego minimum (uformowanego po słynnym referendum w sprawie Brexitu) stałaby w zasadzie otworem, przynajmniej z technicznego punktu widzenia.

    Gdybyśmy tę formację potraktowali raczej jako kanał zwyżkujący o idealnie równoległych liniach trendu, to wysokość tego kanału odjęta od poziomu wybicia da nam z kolei poziom docelowy w pobliżu 1700 pkt. A więc mamy rozrysowane możliwe scenariusze na WIG20 i trudno tutaj o optymizm. Jeśli rynek nie dokona zwrotu na północ przy sporych obrotach, to taki negatywny rozwój wypadków należy brać pod uwagę.

    Indeksy średnich i małych spółek poradziły sobie o niebo lepiej. Chociaż 1 września zanotowaliśmy spore spadki, to jednak całościowy obraz jest nadal pozytywny. Indeksy nadal znajdują się powyżej poziomów, które kiedyś wyznaczyłem jako docelowe po wybiciach z formacji kształtujących się na tych indeksach, chociaż impet ruchu w górę wyhamował, co zresztą jest jak najbardziej zrozumiałe. Rynek MiŚów w ostatnim czasie cieszył się zdecydowanie większym zaufaniem inwestorów niż rynek spółek największych. Oczywiście należy się spodziewać, że słaba koniunktura na WIG20 przełoży się w końcu i na spółki o mniejszej kapitalizacji.

    Załączam dwie formacje na MWIG40 i SWIG80, które potencjalnie mogą nas ostrzegać przed korektą spadkową. Statystycznie rzecz biorąc prawdopodobieństwo wyłamania w dół jest nieco większe niż kontynuacji wzrostów, ponieważ są to rozszerzające się kliny zwyżkujące.

    Kliknij, aby powiększyć

    Kliknij, aby powiększyć





    Etykiety: , , , , , , , , , ,