REKLAMA

środa, 24 sierpnia 2016

Vistula z apetytem na więcej

O Vistuli pisałem już kilkukrotnie na łamach niniejszego bloga. Walor radzi sobie naprawdę dobrze, nawet biorąc pod uwagę po-brexitowy jednodniowy spadek, przy którym chyba po prostu aktywowało się sporo zleceń obronnych. Od tej pory (od po-brexitowej świecy z długim dolnym cieniem) cena urosła już nieco ponad 25% i wydaje się, że byki mają ochotę na więcej.

Co o tym może świadczyć? Przede wszystkim formacja nieco pochylonej chorągiewki, która została niedawno (23 sierpnia) potwierdzona wybiciem w górę przy stosunkowo dużym wolumenie. Teoretyczny zasięg, obliczony na podstawie książkowej reguły pomiaru tego typu formacji wynosi 3,94 zł, ale pamiętać należy, że taki książkowy zasięg został osiągnięty w mniej niż 50% przypadków historycznych (można się o tym przekonać na stronie ze statystykami ATmatix). Niższy poziom, wyznaczony przez ATmatix na 3,81, jest nieco bardziej prawdopodobny. O sposobie wyznaczania zakresu docelowego cen po wybiciu można poczytać w jednym z moich poprzednich wpisów. Oczywiście statystyki historycznego zachowania formacji cenowych nie gwarantują w żaden sposób ich powtórzenia w przyszłości, wiele zależy również od sytuacji fundamentalnej danej spółki, sytuacji sektora, a nawet od sentymentu na całym rynku.

Dla wzrokowców jeszcze wykres poniżej.

Kliknij, aby powiększyć.




Etykiety: , , , , ,

niedziela, 21 sierpnia 2016

Przegląd sytuacji WIG - 21.VIII.2016

Od mojego ostatniego wpisu na temat indeksów WIG minęły już dwa tygodnie, więc pora na aktualizację informacji.

W poprzednim poście napisałem o sporej szansie na osiągnięcie poziomów oporu, wypadających na WIG20 na poziomie 1840 - 1860. Tak też się stało i WIG20 osiągnął maksimum 1869 pkt (na kontraktach terminowych maksimum wypadło na poziomie 1875). Tak jak już pisałem, to strefa dosyć silnego oporu - indeks nie może jej przebić, choć od maja tego roku próbowano tego dokonać już 5 razy. I tym razem osiągnięcie maksimum spowodowało w zeszłym tygodniu spadkową korektę.

Kliknij, aby powiększyć



Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?


Spójrzmy na wykres kontraktów FW20. Uformowała tam się formacja zwyżkującego kanału (zidentyfikowana jako zwyżkujący klin, lekko rozszerzający się ku górze). Jesteśmy obecnie na poziomie dolnej linii trendu tej formacji i można się spodziewać odbicia w górę. Przy poziomie niedawnego maksimum oczywiście należy się spodziewać ponownego zadziałania oporu, ale jego przebicie otwierałoby drogę co najmniej do 1900 pkt, a może nawet wyżej do 2000, biorąc pod uwagę, iż pokonanie silnego oporu spowodowałoby zapewne zwiększenie aktywności strony popytowej.
Kliknij, aby powiększyć


Jeśli dojdzie do wybicia z tego kanału/klina dołem, to w najgorszym przypadku można się spodziewać powrotu do jego podstawy (czyli minimów po-brexitowych) lub ewentualnie do poziomu ok. 1750, a więc punktu odbicia od dolnej linii trendu formacji, o której tu mowa. Czy jest to realne? Atmosfera na giełdzie nieco się ostatnio poprawiła, ale należy pamiętać, że we wrześniu nasi posłowie wracają do pracy i należy oczekiwać kolejnych pomysłów rządzących na poszukiwanie pieniędzy na realizację państwowego rozdawnictwa, a wiemy, iż nie jest to pozytywnie odbierane przez uczestników rynku. Co prawda stanowisko dotyczące pomocy frankowiczom zostało ostatnio złagodzone (czego wynikiem były niedawne wzrosty), ale ryzyko nowych zagrożeń zawsze pozostaje.

Indeks MWIG40 zaszedł nieco dalej niż się spodziewałem (3850 pkt. wobec spodziewanych 3800), ale również doświadczył korekty spadkowej w minionym tygodniu. Wzrosty były stosunkowo szybkie i prawie liniowe, więc pogłębienie korekty nie byłoby niczym zaskakującym.
Kliknij, aby powiększyć


Indeks małych spółek poradził sobie w ostatnim tygodniu stosunkowo najlepiej, konsolidując się nieco powyżej poziomu 14 tys. pkt. Z reguły SWIG80 cechuje się pewną bezwładnością w stosunku do indeksu największych spółek, więc rozwinięcia korekty spadkowej możemy się spodziewać z pewnym opóźnieniem, chyba że sytuacja na WIG20 ulegnie zdecydowanej poprawie.

Kliknij, aby powiększyć



Etykiety: , , , , , , , , , ,

czwartek, 18 sierpnia 2016

Wybicia

Witam po krótkiej przerwie. Tym razem chciałem napisać o spółkach, które zwróciły moją uwagę dzięki aplikacji ATmatix. W przypadku dwóch z nich trochę się spóźniłem - wybicia zaszły przedwczoraj, a wczoraj nie zdążyłem "wsiąść do uciekającego pociągu" składając zlecenia kupna ze zbyt niskim limitem ceny. Cóż, zdarza się.

Pierwszą z tych spółek jest Baltona. Do wybicia z formacji podwójnego dna doszło 16 sierpnia. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że najpierw, na początku sierpnia, doszło w zasadzie do pogłębienia dna, a więc wybicia w dół ze zidentyfikowanej pod koniec lipca formacji, a następnie dużym ruchem o sporym wolumenie kurs wybił się w górę ponad poziom 2,97. Możemy więc mówić o pułapce sygnału sprzedaży. Dzisiaj, w momencie kiedy piszę te słowa, spółka była momentami notowana po cenie 3,93. Szkoda tej okazji, aczkolwiek mała płynność i duże widełki pomiędzy zleceniami kupna a sprzedaży mogą tu przeszkadzać. Tak czy inaczej, zasięgiem wybicia były tu poziomy 3,38 - 3,57. Czy kurs zajdzie powyżej 4 zł? Zobaczymy.
Kliknij aby powiększyć


Drugą spółką jest Solar Company. Mowa tutaj o formacji odwróconej głowy i ramion (oRGR). Do wybicia doszło również 16 sierpnia przy stosunkowo dużym wolumenie. Tutaj również nie załapałem się na kupno po atrakcyjnej cenie. Poziomy docelowe (1,33 - 1,36) zostały osiągnięte już wczoraj. Część graczy dzisiaj skróciło chyba swoje pozycje, bo w tym momencie jest notowana po 1,27 zł. Ten walor również nie należy do kategorii najpłynniejszych.
Kliknij aby powiększyć



Kolejną spółką jest AviaAM Leasing. Sytuacja jest tu analogiczna jak dla Baltony, tzn. doszło do pogłębienia podwójnego dna, a następnie wybicia w górę z tej formacji przy sporym wolumenie. Dzisiaj otworzyłem długą pozycję, niewielką, ponieważ płynność nie jest tutaj zbyt duża. Zobaczymy czy i ile uda się wycisnąć z tej transakcji.
Kliknij aby powiększyć


Jak widać ATmatix może zwrócić uwagę z wyprzedzeniem na pewne sytuacje, które można wykorzystać do tradingu. Sęk w tym, by wejść w transakcję w odpowiednim momencie i przy odpowiedniej cenie. Często stosuję tutaj zlecenia kupna PKC z limitem aktywacji nieco powyżej ceny wybicia. Ryzyka są dwa: 1) przepłacimy lub 2) ruch w górę nie będzie kontynuowany. Mimo to warto zawczasu wiedzieć, że "coś się święci" i przygotować się do transakcji szacując szanse na powodzenie - a to możemy zrobić dzięki ATmatix.


Etykiety: , , , , , , , ,

niedziela, 7 sierpnia 2016

Indeksy WIG - przegląd sytuacji 7.VIII.2016

W poprzednim wpisie na temat indeksów prognozowałem korektę spadkową na WIG20 po osiągnięciu pułapu 1800 pkt. Tak też się stało, chociaż korekta ta przyszła z pewnym opóźnieniem, bo indeks najpierw zawędrował do 1819 pkt, a dopiero później doświadczył cofnięcia do poziomu ok. 1750. Ostatni tydzień stał już pod znakiem wzrostów i jego zamknięcie na poziomie 1825 pkt. może zwiastować szybkie osiągnięcie przewidywanego przeze mnie pułapu docelowego po wybiciu z formacji podwójnego dna, którą już opisywałem. Na FW20 poziom ten wypada na 1846 pkt, co widać na poniższym wykresie. Te poziomy są na wyciągnięcie ręki, ale zawsze trzeba przygotować się na coś niespodziewanego.


Kliknij, aby powiększyć

Kluczowe tak naprawdę będą poziomy 1840 - 1860 na WIG20, bo w tym przedziale wypadają lokalne maksima wyznaczone w ramach formacji rozszerzającego się klina zniżkującego.
Ja, mimo dobrej koniunktury na GPW, spodziewam się tam oporu. Otwarcia pozycji krótkich przy obecnych nastrojach na rynku chyba jednak bym nie zaryzykował - chyba, że sentyment się zmieni.

Kliknij, aby powiększyć

Jeszcze jedna ciekawostka - formacja przypominająca rozszerzający się klin zwyżkujący lub też zwyżkujący kanał. Do wybicia w górę doszło w piątek przy stosunkowo niewielkim wolumenie. Zasięgiem wybicia są poziomy ok. 1990 pkt. Nierealne? Najpierw oczywiście wymagane jest pokonanie w/w poziomu 1860, o którym pisałem już chyba kilkanaście razy. Wciąż nie został  pokonany, a to też o czymś świadczy. Poniżej wykres formacji, o której mowa.

Kliknij, aby powiększyć

Na MWIG40 spodziewałem się jakiegoś cofnięcia na poziomie ok. 3577 pkt, tak się jednak nie stało i  indeks średnich spółek dotarł do, a nawet przekroczył poziom lokalnego maksimum z kwietnia tego roku.
Kliknij, aby powiększyć


Co dalej? Można zwrócić uwagę na układ cenowy przypominający rozszerzający się trójkąt - wybicie ponad poziom 3577 pkt może oznaczać osiągnięcie poziomów 3758 - 3799, a więc kolejnych maksimów lokalnych, tym razem ustanowionych w październiku 2015. Lubię takie sytuacje, w których opór lub wsparcie wynika z dwóch lub więcej przesłanek.
Kliknij, aby powiększyć


Indeks małych spółek SWIG80 dotarł bez większych przeszkód, a więc bez spodziewanej przeze mnie korekty, do poziomu 13901. Jest to osiągnięcie poziomu docelowego po wybiciu z opisywanej
uprzednio formacji rozszerzającego się klina zniżkującego. Jeśli miałaby przyjść jakaś korekta, to prawdopodobnie tutaj. Następny oczywisty opór czeka na poziomie ok. 14100, a więc na maksimum z maja ubiegłego roku.
Kliknij, aby powiększyć


W przyszłym tygodniu czeka mnie krótka przerwa od blogowania. Życzę udanych transakcji.

Etykiety: , , , , , , ,

wtorek, 2 sierpnia 2016

Kruk osiąga poziomy docelowe

Wczoraj Neuca, a dzisiaj Kruk osiągnął poziomy docelowe, prognozowane jakiś czas temu przeze mnie dzięki wskazaniom aplikacji ATmatix.

Tak jak pisałem we wspomnianym poście, podstawą do kupna było wybicie z formacji flagi, wykrytej przez ATmatix na początku czerwca (szczegóły w poprzednim poście). Zasięg wybicia z tej niewysokiej flagi został już oczywiście dawno osiągnięty, natomiast można było doszukać się, zgodnie z tym co wtedy pisałem, formacji płaskiej bazy. Wybicie z tej formacji, do którego doszło pod koniec czerwca przy poziomie 194,90, dawało nadzieję na dalsze wzrosty.

I tak też się stało. Zakresem docelowym były poziomy 217,10 - 219,73 i te poziomy zostały dziś przekroczone z nawiązką. Maksymalna cena na dzisiejszej sesji to 224,95, a więc nieco ponad 15% od ceny wybicia, oczywiście gdyby komuś udało się zrealizować transakcje kupna i sprzedaży dokładnie po tych cenach. Ja kupiłem akcje Kruka już nieco wcześniej, po cenie ok. 192, nie czekając na wybicie z flagi. Oczywiście Kruk dawał już zarobić dużo wcześniej (na początku roku akcje kosztowały ok. 150 zł. Ba, można było nawet dzięki ATmatix trafić z zakupami w ten dołek, ale jeszcze nie działał wtedy produkcyjnie, tzn. nie był publicznie dostępny) - ale to nie temat dzisiejszego wpisu.

Poniżej znajduje się wykres omawianej formacji.

Kliknij, aby powiększyć.

Jak widać po górnym cieniu dzisiejszej świecy, część graczy postanowiła już zrealizować zyski. Ja zamknąłem część swoich pozycji, zgodnie z zasadą "lepszy wróbel w garści", a część zostawiam - kto wie, może to jeszcze nie koniec wzrostów. Atmosfera na giełdzie poprawiła się za sprawą przedstawionego projektu tzw. ustawy frankowej, jednak jak zawsze należy trochę nieufnie podchodzić do tych tematów - kto wie, czy za chwilę nie pojawi się zagrożenie z zupełnie innej strony. Tak czy inaczej stop loss na Kruku pilnuje wypracowanego zysku.

Dla porządku jeszcze wzmiankowana formacja flagi, dzięki której można było podłączyć się pod ruch wzrostowy:
Kliknij, aby powiększyć.







Etykiety: , , , , ,

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Neuca - zasięg docelowy osiągnięty!

Pod koniec maja zdradziłem co nieco odnośnie transakcji na spółce Neuca - zakup w pobliżu poziomu docelowych po wybiciu z formacji płaskiej bazy/kanału horyzontalnego, wyznaczony na rejon ok. 298 - 305 zł, okazał się trafny. Poziomy te zostały osiągnięte na początku kwietnia. To pokazuje, że można również pokusić się o wykorzystanie ATmatix przy "szukaniu dołka" po wybiciu w dół z formacji, choć oczywiście jest to ryzykowne i nie polecane dla początkujących.

W tamtym majowym wpisie opisałem dwie formacje, które pojawiły się po pewnym czasie od ustanowienia wspomnianego dołka - rozszerzający się klin zniżkujący, a także zniżkujący kanał.

Pierwsza z tych formacji została właśnie dziś wypełniona i ATmatix o tym poinformował, wysyłając powiadomienia zarejestrowanym użytkownikom, a także prezentując zdarzenie w tabeli formacji oraz na wykresie. Osiągnięcie tej ceny, jak pokazywały statystyki skuteczności tego typu formacji, było całkiem prawdopodobne. Po drodze mieliśmy co prawda pewne zawirowania związane z Brexitowym referendum (i nie tylko), jednak właśnie w takich sytuacjach zazwyczaj mocne walory dosyć szybko się podnoszą i kontynuują obrany wcześniej kierunek. Ja nie miałem stop lossa na tej spółce i dzięki temu wyszedłem z pobrexitowego tąpnięcia obronną ręką. Gdyby cena spadła poniżej 300 zł, sprzedałbym akcje bez wahania notując stosunkowo niewielką stratę.

Na szczęście tak się jednak nie stało.

Jak widać na poniższym wykresie, osiągnięta dziś maksymalna cena 367,20 zł nieco przekroczyła dolny poziom docelowy, który był wyliczony na poziomie wierzchołka tej formacji, czyli 364,90. Cena lekko się cofnęła i na zamknięciu mieliśmy już 362,30. Zapewne część graczy właśnie po osiągnięciu zasięgu wybicia z tej formacji postanowiła skrócić swoje pozycje. Licząc od dołka, idealna realizacja transakcji dałaby wynik nieco ponad 21% (minus koszty transakcyjne).

Kliknij, aby powiększyć



Ja jednak cały czas liczę na wypełnienie trochę innego wariantu tej formacji, którą również wykrył ATmatix i opisywana była w moim majowym poście. Jest to zniżkujący kanał.  Jeśli narysujemy go w ten sposób jak na poniższym wykresie, wysokość tego kanału dodana do poziomu wybicia w górę da nam wynik ok. 373 zł.
Kliknij, aby powiększyć.

Oczywiście ATmatix sam wylicza te poziomy i co więcej, podaje statystyczne prawdopodobieństwo ich osiągnięcia wyliczone na podstawie setek formacji historycznych tego typu. Nie mogę podać jaka to skuteczność (dane te są dostępne dla użytkowników premium), ale mogę powiedzieć, że jest nieco wyższa niż tej poprzedniej formacji. Dlatego stawiam na dalszy wzrost, a dodatkowo do maksimów z końca 2015 roku jest już naprawdę blisko. Tam oczywiście należy spodziewać się oporu.

Oczywiście mogę się przeliczyć, ale ryzyko zawsze trzeba uwzględniać w swoich inwestycjach.



Etykiety: , , , , ,