REKLAMA

niedziela, 10 marca 2019

Analiza techniczna indeksów WIG - marzec 2019

W ciągu minionego roku spółki należące do SWIG80 nie dawały posiadaczom ich akcji powodów do zadowolenia. Obecnie to właśnie ten indeks wiedzie prym na naszej giełdzie. Czy ta sytuacja będzie się utrzymywała?

WIG20

Tradycyjnie zaczynamy od spojrzenia na indeks spółek o największej kapitalizacji. Tak jak pisaliśmy w naszej poprzedniej analizie, byki miały szansę na wykonanie ruchu nawet do 2500 pkt., ale z tej możliwości niestety nie skorzystały. Ponowny atak na poziom 2430 pkt. zakończył się fiaskiem i uformowała nam się klasyczna formacja podwójnego szczytu, o której pisaliśmy na naszej stronie na Facebooku 9 oraz 13 lutego: http://bit.ly/2HqJo1W.Niedźwiedziom nie poszło wcale łatwo sprowadzenie indeksu blisko targetu, który dla tej formacji jest zlokalizowany na poziomie ok. 2270, bo wystąpił jeszcze klasyczny ruch powrotny, czyli próba podciągnięcia indeksu powyżej 2350 pkt. (ATmatix prawdopodobieństwo zajścia takiego ruchu prezentuje w szczegółach wykrytych przez siebie formacji - na podstawie analizy danych historycznych).

Indeks na chwilę wrócił więc ponad poziom wybicia formacji szczytu, ale atmosfera zewnętrzna nie pozwoliła na trwałą poprawę nastrojów, bo w ciągu ostatniego tygodnia zniżkowały również indeksy za oceanem.

Co dalej? Ewentualne osiągnięcie celu wybicia z formacji podwójnego szczytu oraz poniższego trójkąta czy rozszerzającego klina może oczywiście sprowokować popyt do kontry.
Patrząc z nieco większej perspektywy można jednak znaleźć powody do niepokoju - doszło do przebicia wzrostowej linii trendu, a co więcej do potwierdzenia zmiany tego trendu zgodnie z regułą 1-2-3:Nie musi to oczywiście od razu oznaczać powrotu do spadków w długim terminie, może to być po prostu korekta ruchu wzrostowego rozpoczętego w październiku 2018. Jeśli jednak ostatnie kilka miesięcy wpiszemy w formację klina zwyżkującego, to wybicie w dół może teoretycznie oznaczać powrót nawet do jego podstawy.Na pocieszenie napiszemy, że nie jest to najbardziej książkowy przykład klina, zatem klasyfikacja tej formacji może być błędna, ponadto doszło już do jego naruszenia wybiciem w górę, zatem sytuacja jest tutaj niejednoznaczna.

W piątek 8 marca bykom udało się utworzyć dolny cień dziennej świecy, a więc nie jest wykluczone odbicie od okrągłego poziomu 2300, będącego naturalnym wsparciem.

W razie kontynuacji spadków, wsparć oczekiwalibyśmy oczywiście na poziomie ok. 2270 (target formacji podwójnego szczytu), a następnie w obszarze 2220 - 2240.


MWIG40

W poprzednim artykule napisaliśmy, że dłuższe przebywanie indeksu blisko oporu (chodziło tu o poziom ok. 4100) może być budowaniem bazy pod wybicie w górę. Do tego wybicia w końcu doszło, ale na drodze do pełnego sukcesu stanął inny opór, zlokalizowany o 100 punktów wyżej - czyli lokalne maksimum z września ubiegłego roku. Opór ten został naruszony, ale długi górny cień świecy z 25 lutego stanowił ostrzeżenie przed nadmiernym optymizmem.

Na razie powodów do niepokoju jednak nie ma, bo wzrostowa linia trendu, którą możemy oprzeć na tegorocznych lokalnych dołkach nie została przebita (o sytuacji na MWIGu pisaliśmy kilkukrotnie na naszej facebookowej stronie, m.in. http://bit.ly/2ExNT93).Żeby nie było tak różowo, to zwyżkujące formacje, które wykrył ATmatix mogą być zwiastunem próby wyłamania w dół (patrz poniższe wykresy). Dopóki wartość indeksu porusza się wewnątrz tych formacji, możliwe są różne scenariusze. Pokonanie poziomu 4220 nie jest oczywiście wykluczone, ale nad głową czekają już kolejne potencjalne opory (4300 i 4350). Przebicie linii trendu lub dolnego ograniczenia jednej z tych formacji będzie pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że byki zaczynają tracić tutaj kontrolę.

SWIG80

Indeks spółek małych tak się w tym roku rozpędził, że na razie nic nie było w stanie go zatrzymać, nawet wspomniany w poprzednim przeglądzie technicznym potencjalny poziom oporu, czyli okolice 11 300 pkt.

O ile w ubiegłym roku szukaliśmy miejsc, w których indeks może zakończyć spadki, w tym roku trzeba się skupić na pytaniu: gdzie może zatrzymać się ruch wzrostowy. W tym momencie znajdujemy się już bardzo blisko okrągłego poziomu 12 tys. punktów i to jest jedno z tych miejsc, w których należy zachować czujność, o ile akcje spółek należących do SWIG80 (lub jednostki funduszy inwestujących głównie w spółki małe) w portfelu się posiada.
Co prawda powyższy kanał można potraktować jako zwieńczenie formacji flagi, a nawet jej dwóch wariantów, dla których targety znajdują się na poziomach znacznie wyższych, ale póki co nie rozpędzałbym się aż tak - wynik 14%, mierząc od zeszłorocznego dołka, to już moment, w którym należy spodziewać się jakiejś próby realizacji zysków. Pamiętajmy jednak, że takie wzrosty działają również na wyobraźnię tych uczestników rynku, którzy przegapili dogodny moment na wejście i będą starali się podłączyć pod wzrosty. Jeżeli ich tempo uległoby przyspieszeniu, może to być znak, że do zakupów włącza się tzw. "ulica" (kto wie czy to nie dzieje się już teraz?) i tutaj już na poważnie rozważyłbym skrócenie posiadanych pozycji.

Znacznie zdrowszą reakcją rynku po ostatnich wzrostach byłoby ich lekkie wychłodzenie, a nawet cofnięcie się do pokonanego poziomu oporu, który przejąłby na siebie rolę wsparcia, a więc do strefy ok. 11 300 - 11 450. Po takiej lekkiej korekcie zbudowanie kolejnej fali wzrostowej nie wyglądałoby już tak "podejrzanie".


Etykiety: , , , , , , ,