REKLAMA

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Indeksy WIG - sytuacja techniczna 16.I.2017

Po dłuższej przerwie pora na aktualizację informacji na temat sytuacji technicznej głównych indeksów GPW.

Poprzedni tydzień WIG20 zakończył na poziomie 2015 pkt. i ustanowił maksimum lokalne wartością 2044 pkt. Była to konsekwencja wybicia w górę z formacji zwyżkującego klina, na którą zwracałem uwagę w poprzednim wpisie. Teoretyczny cel wybicia (2052) nie został jednak w pełni zrealizowany i w ciągu dwóch ostatnich sesji indeks nieco się cofnął. Być może to tylko ruch powrotny po wybiciu w górę (w stronę zielonej zwyżkującej linii ograniczającej formację od góry na poniższym wykresie), a więc w stronę ok. 2000 pkt. Przebicie w dół dolnej (czerwonej) linii wyznaczającej tę formację może jednak zwiastować większą korektę. Tego posta piszę tuż po rozpoczęciu sesji poniedziałkowej i jak na razie ruch w dół jest kontynuowany.


Tymczasem bardzo dobrze radził sobie indeks średnich spółek MWIG40. Wybicie w górę z formacji szczytu, które ostatnio pokazywałem, osiągnęło swój poziom docelowy, tj. wartość ok. 4400 pkt. Wydaje mi się, że ten okrągły poziom może stanowić przystanek na pewien czas, bo ostatni ruch w górę był dosyć dynamiczny.


SWIG80 również zachował się zgodnie z moimi przewidywaniami, tzn. osiągnął oczekiwany poziom docelowy po wybiciu w górę z formacji lekko zwyżkującego klina i zatrzymał się na poziomie ok. 14 500 pkt.


Co ciekawe podobny scenariusz można było nakreślić na podstawie poniższej formacji rozszerzającego się klina zniżkującego, wybitej w górę już 14 grudnia.Tym ruchem w górę indeks małych spółek ustanowił nową formację podwójnego szczytu. Jest to więc miejsce do potencjalnego cofnięcia się.
Etykiety: , , , , , , , , , , ,

<< Strona główna