REKLAMA

czwartek, 28 czerwca 2018

Przegląd techniczny indeksów WIG - 28.VI.2018

Po dłuższej przerwie pora na analizę sytuacji technicznej na głównych indeksach warszawskiego parkietu. Wakacje nie sprzyjają aktywności giełdowej, dlatego w tym czasie takie przeglądy będą się ukazywały nieco rzadziej. Wykresy w tym poście odzwierciedlają stan z 27 czerwca (środa) - można je kliknąć w celu powiększenia.

WIG20

Indeks naszych blue chipów nie mógł się w ostatnim czasie zdecydować na jeden konkretny kierunek. Mamy zatem coś co przypomina ruch boczny, jednak ze wskazaniem na niedźwiedzie. To ta strona ma obecnie atuty w ręku, ponieważ pod koniec maja doszło do pogłębienia minimów z marca, czyli przebicia strefy 2160 - 2190 pkt. Ta strefa raz się obroniła, tak jak to zasugerowaliśmy poprzednim razem, ale kolejne uderzenie podaży wygenerowało sygnał sugerujący kontynuację spadków (zamknięcie poniżej 2160). Wtedy stało się coś dziwnego, bo kolejny raz byki wywindowały kurs znów do poziomu 2300 tylko po to, by jeszcze raz oddać pola i bez większej walki pozwolić na ustanowienie lokalnego dołka blisko 2100 pkt. 

Mamy zatem huśtawkę nastrojów i sporo zależy tutaj od zachowania rynków bazowych, gdzie jak wiemy panują pewne zawirowania związane z wojną handlową USA - reszta świata. Jeśli próby odreagowania i wyciągnięcia indeksu wyżej są jedynie ruchem powrotnym po przebiciu poziomu 2160, to stawiałbym na poziom ok. 2070 jako target. Poziom ten wynika z odjęcia wysokości horyzontalnego obszaru konsolidacji (2200 - 2330) od poziomu 2200. Jeśli trochę inaczej wyznaczymy poziomy ograniczające kanał (2160 - 2330), to równie dobrze spadki mogą obrać za cel okolice okrągłego poziomu 2000 pkt., do którego jest już relatywnie blisko.Żeby perspektywy techniczne uległy poprawie, byki musiałyby ostro popracować nad podciągnięciem indeksu powyżej 2333 pkt., a do tego droga na razie wydaje się daleka.


MWIG40

Nasza ocena sytuacji średniaków w poprzednim przeglądzie była jednoznaczna - lokalne odreagowania to tylko ruchy powrotne i prognozowaliśmy spadek do ok. 4300 pkt.
Nie zmieniamy zatem naszej optyki, trend spadkowy jest aż nadto widoczny i wciąż teoretycznym targetem są okolice 4300 pkt. 
Nawet przebicie linii spadkowego trendu nie pomogło. Jeśli chcemy prognozować zmianę trendu przy pomocy tzw. reguły 1-2-3, to oprócz samego przebicia linii (1) niezbędne jest jeszcze uformowanie się lokalnego szczytu (2), lekkie cofnięcie się i pokonanie tego szczytu (3). Tego ostatniego zabrakło, jak widać na wykresie, i w rezultacie znaleźliśmy się na poziomie 4200, a więc 100 punktów niżej od naszej prognozy. Nie jest to oczywiście przypadkowe miejsce, bo w tej okolicy pod koniec 2016 roku uformowało się lokalne maksimum, będące wtedy przystankiem do dalszych wzrostów.Nadal zatem czekamy na pojawienie się formacji sugerujących lepszy okres dla byków. Wydaje się, że dopiero pokonanie poziomu ok. 4350 poprawiłoby nieco perspektywy.

SWIG80

W majowym przeglądzie sytuacji technicznej napisałem, że sygnałów odwrócenia trendu póki co nie widać. Mało tego, zniżkujący klin, na który zwróciliśmy wtedy uwagę, został wybity dołem i spadki przyspieszyły. Niestety nie sprawdziła się nasza prognoza odbicia na minimum lokalnym z zeszłego roku, tj. na poziomie ok. 13 700 pkt. Odbicie co prawda było, ale mizerne, w rezultacie czego wsparcie wynikające z zeszłorocznego minimum ostatecznie zostało pokonane przez podaż.

Nie możemy również wykluczyć dalszego osłabienia i próby retestu dołka z listopada 2017, co sugerowaliśmy już poprzednim razem. Można dość optymistycznie zakładać, że jeden z dwóch sygnałów - albo wybicie ponad powyższą linię trendu, albo retest wspomnianego dołka, prawdopodobnie uaktywnią kupujących - powstaje jednak pytanie na jak długo i z jakim zaangażowaniem sił i środków.

Sygnał taki jak już wiemy niestety nie padł. Wspomniana formacja klina została niedawno wypełniona po wybiciu w dół. ATmatix pod koniec maja wyznaczył zasięg wybicia na ok. 12 500 pkt. i właśnie na takim poziomie obecnie się znaleźliśmy. Zresztą inne formacje wykryte w międzyczasie przez nas również sugerowały kontynuację spadków.Skala technicznego wyprzedania jest już zatem spora i można spodziewać się choćby próby odreagowania. Bykom nie będzie jednak sprzyjał wakacyjny spadek aktywności i obrotów, choć z drugiej strony zapewne łatwiej będzie wykreować jakiś większy ruch na wybranych walorach, z powodu niższej płynności. Pamiętajmy jednak, że do odwrócenia trendu droga daleka i póki co trzeba czekać na sygnał - czyli najlepiej na pojawienie się formacji sugerujących takowe odwrócenie.

Na razie sprawdza się zatem stare giełdowe porzekadło - sell in may and go away.
Etykiety: , , , , , , , , , ,

piątek, 25 maja 2018

Ustawienia prywatności - ważne zmiany

Niedawno pisaliśmy o wejściu w życie naszej nowej Polityki Prywatności. Dzisiaj dodatkowo w aplikacji wprowadziliśmy zmiany, ułatwiające naszym Użytkownikom zarządzanie ustawieniami prywatności.


Reklamy spersonalizowane

Reklamy - nikt ich nie lubi, ale dla wielu serwisów internetowych stanowi on często istotne źródło utrzymania. Reklamy wyświetlamy jedynie użytkownikom, którzy nie posiadają aktywnej subskrypcji PREMIUM lub korzystają z naszego serwisu anonimowo (bez logowania się na konto).

Od 25 maja 2018 wszystkie reklamy, które wyświetlamy na naszych stronach, będą domyślnie niespersonalizowane. Co to oznacza?

Personalizacja reklam jest oparta na zainteresowaniach użytkowników, a więc na odwiedzonych przez nich stronach. W celu personalizacji, nasi partnerzy obsługujący reklamy, tacy jak Google AdSense, mogą zapisywać na Twoim urządzeniu cookie lub inne dane umożliwiające zidentyfikowanie Ciebie. Obecnie domyślnie takie zachowanie na naszych stronach będzie wyłączone, a do wyświetlania spersonalizowanych reklam będzie potrzebna Twoja zgoda.

Jeśli wchodzisz na nasze strony anonimowo (bez logowania), wyświetlimy odpowiedni komunikat w postaci banera:Jeśli posiadasz konto w naszym serwisie, ustawienia prywatności możesz modyfikować na zakładce Zgody w Ustawieniach Twojego konta:


E-maile informacyjne i promocyjne

To jeszcze nie wszystko. Jeśli masz założone konto ATmatix, możemy wysyłać Ci informacje o nowych funkcjonalnościach w naszej aplikacji i informacje o aktualnych promocjach lub indywidualnych ofertach, skierowanych specjalnie do Ciebie. Od 25 maja nie będziemy domyślnie wysyłać takich wiadomości. Potrzebna będzie na nie Twoja zgoda - jeśli chcesz otrzymywać takie e-maile, zaznacz odpowiednią opcję w Ustawieniach swojego konta.

Zgodę w każdej chwili można wycofać, a dodatkowo w każdej takiej wiadomości e-mail znajduje się link do natychmiastowej rezygnacji z ich otrzymywania.

Oczywiście nadal będziemy, zgodnie z naszym Regulaminem, wysyłać zarejestrowanym użytkownikom wiadomości związane ze zmianami na ich koncie lub z procesem zamówień i płatności (takie jak zmiana hasła, potwierdzenie aktywacji czy wygaśnięcie subskrypcji PREMIUM), a także inne istotne informacje o zmianach w Regulaminie lub Polityce Prywatności.

Powiadomienia o zdarzeniach i formacjach wykrytych przez nasze algorytmy pozostają domyślnie włączone - ta funkcjonalność naszego serwisu jest dostępna jedynie dla użytkowników PREMIUM (lub korzystających z bezpłatnego okresu próbnego) i można ją włączać lub wyłączać wedle uznania w Ustawieniach konta (lub skorzystać z linku do rezygnacji z ich otrzymywania, zawartego w treści wiadomości).

Prosimy pamiętać, że założenie konta w naszym serwisie jest dobrowolne i nic nie kosztuje, a w każdej chwili można zażądać jego usunięcia (co jest równoznaczne z wycofaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych) - więcej informacji znajduje się w naszej Polityce Prywatności.Etykiety: , , , , ,

piątek, 4 maja 2018

Przegląd techniczny indeksów WIG - 4.V.2018

Pora na nadrobienie zaległości, czyli cykliczny przegląd sytuacji technicznej na najważniejszych indeksach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

WIG20

Miesiąc temu postawiliśmy tezę, że indeks spółek o największej kapitalizacji prawdopodobnie odbije się od poziomu 2190 pkt. 

Jednak strefa ok. 2160 - 2190 pkt. jest dobrym miejscem na zainicjowanie kontry przez popyt, co sugerowaliśmy już w jednym z wpisów na naszej Facebookowej stronie. Strefa ta stanowiła wsparcie rok temu (...), stanowiła również wsparcie w roku 2013. Taki dynamiczny, kilkunastoprocentowy spadek aż prosi się o próbę odreagowania, czyli ruch powrotny w kierunku przebitego poziomu 2300 pkt.

Taki scenariusz rzeczywiście się zrealizował. Mało tego, po powrocie w okolice 2300 pkt. byki mają póki co kłopot z kontynuacją tego ruchu. Może to oznaczać, że był to faktycznie jedynie ruch powrotny w ramach odreagowania spadków z początku roku. Na razie poziom ok. 2340 jest oporem, a obszar 2160 - 2190 nadal wsparciem przed większymi kłopotami (z widokiem na poziom 2000 pkt.). Ewentualny retest tego obszaru być może znów uaktywni stronę kupującą. Musimy zatem poczekać na bardziej jednoznaczny ruch i decyzje obu stron giełdowej rozgrywki.

Z ciekawszych formacji, które tu się pojawiły, zwrócić należy uwagę oczywiście na zniżkujący kanał, wybity górą 10 kwietnia, o czym pisaliśmy na naszej stronie na Facebooku.Na razie można optymistycznie założyć, że obserwowane cofnięcie z poziomu 2340 jest ruchem powrotnym po wybiciu w górę, choć ponowne zbliżenie się do poziomu 2250, po nieudanej próbie wyjścia ponad 2300, nie wygląda zbyt obiecująco dla strony popytowej. Tak czy inaczej póki co obszar docelowy tej formacji, czyli okolice 2380 - 2400 pkt., nie został osiągnięty i szanse na to maleją wraz z upływem czasu i wraz z rosnącą niepewnością inwestorów za oceanem.

MWIG40

Poprzedni przegląd sytuacji technicznej dla spółek średnich był dość jednoznaczny w wymowie - przebicie w dół obszaru 4640 - 4680 było zaproszeniem do spadków. Na razie zakończyły się one blisko poziomu 4500 pkt. korekcyjnym wzrostowym ruchem powrotnym, co wtedy zasugerowaliśmy.

Ewentualny ruch wzrostowy w kierunku 4640 - 4680 będzie prawdopodobnie jedynie ruchem powrotnym, a dopiero pokonanie poziomu 4800 - 4850 zmieniłoby naszą optykę.

Rzeczywiście odreagowanie dotarło do ok. 4680 pkt. i na tym póki co się zakończyło. Nie zmieniamy zatem naszej optyki, trend spadkowy jest aż nadto widoczny i wciąż teoretycznym targetem są okolice 4300 pkt. Pewną nadzieję daje formacja podwójnego dna, w której prawy dołek leży nieco powyżej pierwszego (tzw. "brzydkie" podwójne dno), ale żeby stała się ona ważna, musi zostać potwierdzona wybiciem ponad poziom 4680.SWIG80

Inwestorzy preferujący spółki małe również nie dają powodów do zadowolenia i powodów do angażowania większego kapitału. Da się znaleźć pojedyncze okazje do zagrania (zachęcamy do rejestracji konta i obserwacji zdarzeń na formacjach wykrywanych przez nasze algorytmy), ale na razie wyraźnego sygnału zmiany krótkoterminowego trendu nie widać.Jeśli chodzi o formacje cenowe to zwrócilibyśmy uwagę na duży klin zniżkujący. Tak czy inaczej poprawa sytuacji technicznej musiałaby się wiązać z przebiciem wyżej wymienionej zniżkującej linii trendu, stanowiącej jednocześnie górne ograniczenie tej formacji.Nie możemy również wykluczyć dalszego osłabienia i próby retestu dołka z listopada 2017, co sugerowaliśmy już poprzednim razem. Można dość optymistycznie zakładać, że jeden z dwóch sygnałów - albo wybicie ponad powyższą linię trendu, albo retest wspomnianego dołka, prawdopodobnie uaktywnią kupujących - powstaje jednak pytanie na jak długo i z jakim zaangażowaniem sił i środków.


Ostatnia ogólna uwaga jest taka, że tradycyjnie maj kojarzy się raczej z realizacją zysków, zgodnie ze starym giełdowym porzekadłem "sell in may and go away". Jednak w naszym przypadku nie bardzo jest z czego realizować te zyski (chyba, że ktoś jeszcze posiada akcje spółek największych, zakupione rok temu). Musimy zatem uzbroić się jeszcze w cierpliwość i zaczekać na wyżej wymienione sygnały, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.Etykiety: , , , , , ,