REKLAMA

poniedziałek, 27 czerwca 2016

WIG20 - sytuacja techniczna

Ostatni piątek, po ogłoszeniu wyników głosowania Brytyjczyków w sprawie wyjścia z UE, był nerwowy. Indeks WIG20 otworzył się na poziomie 1676 pkt, a więc prawie 180 pkt poniżej czwartkowego zamknięcia. Po początkowej panice popyt odzyskał jednak kontrolę i doprowadził indeks do poziomu 1769 - zobaczymy, na jak długo.

W jednym z poprzednich postów napisałem:
Zwrócę też uwagę, że cały czas w grze jest również inna formacja o nieco dłuższym horyzoncie czasowym, o której również już wspominałem, a tam targetem jest podstawa klina, czyli poziom minimum ze stycznia tego roku.
Kliknij, aby powiększyć


W zeszłym tygodniu wydawało się, że ten scenariusz nie zrealizuje się. Na fali sondaży wskazujących na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE doszło do odreagowania i wartość indeksu powróciła w rejony 1860 pkt., czyli ważnego oporu, o którym również wspominałem. Jednak stało się inaczej i przewidywany pułap 1657 pkt., czyli podstawa klina zwyżkującego, został ostatecznie osiągnięty tak jak ostrzegałem, a nawet lekko pogłębiony, co widać na wykresie powyżej.

Co dalej? To może zabrzmi nieco dziwnie, ale z technicznego punktu widzenia tak naprawdę niewiele się wydarzyło. Powtórzę to chyba już trzeci raz w ciągu kilku ostatnich tygodni, ale póki nie przebijemy na dużych obrotach poziomu 1854 - 1860 pkt, póty nie ma co marzyć o jakimś większym odreagowaniu. W zasadzie poruszamy się nadal w obrębie tej samej formacji, tj. rozszerzającego się klina zniżkującego:
Kliknij, aby powiększyć


Jak widać piątkowe otwarcie wypadło dokładnie na dolnej linii trendu tej formacji. Linia ta została co prawda naruszona, ale ostatecznie liczy się cena zamknięcia poniżej linii, a do takiego zdarzenia na szczęście (jeszcze) nie doszło. W czwartek przed referendum ATmatix sygnalizował, że przebita została górna linia trendu, oznaczona kolorem zielonym. Wg książkowej wiedzy targetem był poziom 1867, a więc niewiele wyżej niż poziom wybicia w górę z tej formacji. Jednak ostrzegałem:
Dla mnie nadal obowiązują następujące poziomy cenowe na WIG20, których przebicie będzie coś oznaczać: wsparcie na dolnej linii trendu formacji, o której pisałem powyżej, a także poziom ok. 1860 pkt., czyli ostatni punkt zetknięcia ceny z górną linią trendu tej formacji. Co prawda obie linie (górne i dolne ograniczenie formacji) zniżkują, czyli poziomy te teoretycznie się przesuwają w dół, ale na tak "rozbujanym" rynku chyba bezpieczniej zakładać pewien margines.
Tak więc nie potraktowałem tego wybicia w górę jako ważny sygnał i radzę zrobić tak samo - będę to powtarzał jak mantrę, ale dopóki poruszamy się w obrębie tej konsolidacji, przyjmującej kształt odwróconego klina i nie przebijemy poziomu 1860 albo nie wrócimy w pobliże nowego minimum (i go ostatecznie nie przebijemy), radzę z dystansem traktować to, co się dzieje na rynku największych spółek naszej giełdy.

Jeszcze jedna formacja "ku przestrodze": ATmatix jej co prawda nie wykrywa, ale warto ją znać. Mowa o "odbiciu martwego kota" (dead cat bounce). Generalnie polecam stronę Bulkowskiego jako wiarygodne źródło informacji o formacjach cenowych.
Żeby była jasność - mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji takiego scenariusza, czyli przebicia naszego nowego wsparcia, ale nastroje nie są zbyt optymistyczne i należy być przygotowanym na różne ewentualności. Oby rynek obrał konkretny kierunek i trzymał się go w dłuższym terminie, niezależnie od tego jaki to będzie ostatecznie kierunek - najgorszym wariantem byłoby trwanie w tej konsolidacji, która zaczyna po prostu nudzić.

Etykiety: , , , , , ,

piątek, 24 czerwca 2016

Brexit - sondażowe pułapki

Piszę na gorąco jeszcze przed rozpoczęciem sesji na GPW.

A więc jednak stało się - Brexit. Na fali ostatnich sondaży na naszym parkiecie na chwilę zagościła zieleń, a dzisiaj posiadacze długich pozycji znaleźli się w nielada pułapce. Nie wiem jeszcze, na jakim poziomie otworzą się dzisiaj kontrakty terminowe i indeksy WIG, ale nikomu do śmiechu chyba nie będzie, chyba że ktoś zajął pozycje krótkie wczoraj na poziomie blisko oporu, o którym już wspominałem.

Ja również uwierzyłem w Bremain, ale jednak ostrzegałem, i to dwukrotnie:
Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy - czy ostatnie 3 dni zwyżek było "kupowaniem plotek", a jeśli tak, to czy po publikacji wyników referendum dojdzie do "sprzedaży faktów"? To też trzeba wziąć pod uwagę, kreśląc możliwe scenariusze. 
(...) W tym kontekście jutro czeka nas bardzo ciekawa sesja, ponieważ ostatnie wzrosty mogły być niczym innym jak zdyskontowaniem oczekiwanego braku Brexitu. Ponieważ wzrosty te można potraktować jako "kupowanie plotek", to jutro może (choć nie musi) nas czekać "sprzedawanie faktów". Chciałbym się mylić, bo z jednej strony płyną pozytywne sygnały, o których mowa powyżej, jednak z drugiej strony z tyłu głowy powinniśmy mieć zawsze obowiązujący obecnie trend i bezpieczeństwo naszych środków.

Spodziewałem się przeceny na naszej giełdzie niezależnie od wyniku głosowania Brytyjczyków, mimo wszystko opcja pozostania w UE była bardziej prawdopodobna i taką też przyjmowałem jako mój scenariusz bazowy. Natomiast to już drugi raz, gdy można było wpaść w sondażową pułapkę - pierwszy raz w zeszły piątek, stawiając na spadki. Po sondażach weekendowych, w których przeważali zwolennicy pozostania GB w UE, WIG20 otworzył się z 10 pkt. luką powyżej piątkowego zamknięcia i nastąpił kolejny rajd w kierunku górnego ograniczenia formacji rozszerzającego się klina zniżkującego (lub rozszerzającego się zniżkującego trójkąta, też można tak na to patrzeć w nieco innej skali).

Dziś jeszcze nie wiem z jaką luką otworzy się WIG20 poniżej wczorajszego zamknięcia, ale chyba posiadacze długich pozycji na FW20 będą musieli przełknąć sporą stratę. Przezornie wczoraj dokupiłem trochę EUR i dzisiaj nie żałuję tej decyzji...

To dziś, a co będzie za tydzień, za miesiąc, za rok? Trudno powiedzieć, wyjście Brytyjczyków z UE może wywołać efekt domina i pchnąć inne kraje, w którym z integracją europejską nie po drodze. Smuci mnie jeszcze inny fakt - na naszej giełdzie spadki trwające od roku m.in. z powodu takiej a nie innej polityki zostaną "przykryte" Brexitem i nasz rząd będzie mógł wiele negatywnych zjawisk już dokonanych (np. rating, waluty), które teraz zostaną tylko pogłębione, tłumaczyć tym faktem. Tak czy inaczej, dożyliśmy "ciekawych" czasów. Jak już opadną emocje i minie kilka dni, będzie można na chłodno zastanowić się co dalej.


Etykiety: , , ,

czwartek, 23 czerwca 2016

Kruk - wybicie

Na Kruka i formację flagi wykrytą przez ATmatix zwracałem już uwagę. Dzisiaj przy obrotach nieco większych niż średnia z poprzednich 30 sesji doszło do wybicia ponad poziom 200 zł.

Kliknij, aby powiększyć


Wybicie flagi, o której mowa, sygnalizowane już było przez ATmatix 17 czerwca, dzisiaj też doszło to osiągnięcia docelowego poziomu ceny wynikającej z tej konkretnej formacji. Ja jednak we wspomnianym poście proponowałem czekanie na przebicie 195 zł, a może nawet 200, ze względu na bliskość tego okrągłego poziomu, który często okazuje się oporem. Ponadto, ATmatix sygnalizował również pojawienie się kolejnej formacji, nierzadko zwiastującej pewne "gromadzenie energii" przed wzrostami, tj. płaskiej bazy (flat base).

Co ciekawe, możemy tą formację narysować na dwa sposoby, co zostało pokazane na dwóch poniższych wykresach.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

Zła wiadomość jest taka, że teoretyczny zasięg docelowy tej pierwszej wersji został już osiągnięty. Natomiast, jeśli do wyznaczenia wysokości formacji płaskiej bazy przyjmiemy nieco wcześniejsze minimum lokalne, to otrzymamy zasięg ok. 217 - 219, widoczny na kolejnym wykresie. Skąd te dwie liczby? Jedna z nich to teoretyczny zasięg wyznaczony przy pomocy reguły pomiaru dla tego typu formacji (measure rule), czyli po prostu wysokość formacji dodana do poziomu wybicia, dodatkowo ATmatix podaje tutaj statystyczną skuteczność osiągania takiego poziomu w przeszłości. Drugi poziom jest wyznaczony na podstawie statystyk historycznych formacji płaskiej bazy dla zadanej z góry skuteczności. O tym w jaki sposób to dokładnie robimy jeszcze napiszę w specjalnym poście poświęconym tylko i wyłącznie obliczaniu pułapów po wybiciach.

Tak czy inaczej możliwość tych wzrostów była sygnalizowana z odpowiednim wyprzedzeniem przez ATmatix i o Kruku już zdążyłem napisać parę słów. Oczywiście zachęcam do założenia bezpłatnego konta i sprawdzenia statystyk formacji płaskiej bazy oraz innych typów formacji cenowych, aby oszacować prawdopodobieństwo osiągnięcia tego docelowego pułapu.

Wypróbowanie narzędzia nic nie kosztuje, a niewykluczone, że nadchodzą na naszej giełdzie ciekawe czasy. Jeśli to ostatnie odbicie nie było dziełem tylko i wyłącznie dobrych nastrojów przed spodziewanym pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, to obserwuję pewne sygnały odwrócenia ostatnich tendencji spadkowych, przynajmniej w krótkim terminie (a takimi sygnałami są m.in. nagromadzenie się formacji dna i testowanie górnych ograniczeń tych formacji oraz wybicia w górę z formacji, do których doszło niedawno).

W tym kontekście jutro czeka nas bardzo ciekawa sesja, ponieważ ostatnie wzrosty mogły być niczym innym jak zdyskontowaniem oczekiwanego braku Brexitu. Ponieważ wzrosty te można potraktować jako "kupowanie plotek", to jutro może (choć nie musi) nas czekać "sprzedawanie faktów". Chciałbym się mylić, bo z jednej strony płyną pozytywne sygnały, o których mowa powyżej, jednak z drugiej strony z tyłu głowy powinniśmy mieć zawsze obowiązujący obecnie trend i bezpieczeństwo naszych środków.
Etykiety: , , , , , , ,

środa, 22 czerwca 2016

Z Brexitem w tle

W ciągu ostatnich kilku tygodni na GPW obserwujemy znaczne wahania nastrojów. Dość dobrze oddaje je zachowanie indeksu WIG20, o którym pisałem w kilku poprzednich postach. Pora więc na aktualizację.

Cały czas w grze jest formacja rozszerzającego się klina zniżkującego. Wsparcie na poziomie 1748 pkt. zostało naruszone, ale cena odbiła do góry i zapewne będziemy świadkami testowania tego górnego ograniczenia, czyli poziomu ok. 1820 pkt. Jeśli dodamy do tego zbliżające się wielkimi krokami referendum w sprawie Brexitu, to możemy spodziewać się nie lada atrakcji, których rezultat ciężko tak naprawdę przewidzieć.


Jeśli zwyciężą zwolennicy wyjścia z UE, to chyba każdy zgodzi się, że spowoduje to niemałe zamieszanie - tak do końca nie bardzo wiadomo, jak na to zareagować.

Co stanie się jednak, gdy głosujący opowiedzą się za pozostaniem?

Ta druga opcja, po sondażach z zeszłego tygodnia, jest ewidentnie rozgrywana przez rynek, a więc to te sondaże najprawdopodobniej spowodowały odwrócenie się tendencji spadkowej. Załóżmy więc, że rzeczywiście ta opcja Bremain przeważy i Wielka Brytania pozostanie w Unii. Powstaje pytanie - co wtedy?

Teorii jest wiele, jednak osobiście skłaniam się ku najprostszej z nich, a mianowicie... nic się nie stanie :) Po pierwsze - w końcu jest to utrzymanie obecnego status quo, więc do końca nie jestem przekonany, w jaki sposób de facto brak jakiejkolwiek zmiany mógłby spowodować jakiś hurraoptymizm na naszym rynku - na podstawie czego? Oczywiście mogę się tutaj mylić i jest to tylko moje prywatne zdanie, czasem rynek po prostu potrzebuje jakiegoś nawet mało racjonalnego pretekstu, by doprowadzić do odbicia, jeśli nie w dłuższej perspektywie, to przynajmniej w krótkim terminie.

Z drugiej jednak strony, patrząc na obowiązujący długoterminowo trend, to jest on jak najbardziej zniżkujący, a wzrosty z początku tego roku można potraktować jedynie jako korektę tego większego ruchu spadkowego, przynajmniej jeśli chodzi o indeks WIG20. Pisałem już o tym, że prawdopodobieństwo wybicia w dół z formacji rozszerzającego się klina zniżkującego jest wyższe od prawdopodobieństwa wybicia w górę, oczywiście dla formacji wykrywanych przez ATmatix na indeksach WIG. Trzeba pamiętać, że ATmatix stosuje specyficzną regułę wykrywania wybić dla formacji rozszerzających się, o czym pisałem w jednym z poprzednich postów, a więc z punktu widzenia ATmatix do tego wybicia dołem już doszło - jednak statystyki wybić nie mówią nic o ruchach powrotnych, dodatkowo są to dane historycznie i nie możemy być pewni ich powtórzenia. Oczywiście nie muszę dodawać, że prawdopodobieństwo rzędu 60% to nadal 40% szans, że zrealizuje się dokładnie odwrotny scenariusz, a więc całkiem sporo.

Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy - czy ostatnie 3 dni zwyżek było "kupowaniem plotek", a jeśli tak, to czy po publikacji wyników referendum dojdzie do "sprzedaży faktów"? To też trzeba wziąć pod uwagę, kreśląc możliwe scenariusze.

Dla mnie nadal obowiązują następujące poziomy cenowe na WIG20, których przebicie będzie coś oznaczać: wsparcie na dolnej linii trendu formacji, o której pisałem powyżej, a także poziom ok. 1860 pkt., czyli ostatni punkt zetknięcia ceny z górną linią trendu tej formacji. Co prawda obie linie (górne i dolne ograniczenie formacji) zniżkują, czyli poziomy te teoretycznie się przesuwają w dół, ale na tak "rozbujanym" rynku chyba bezpieczniej zakładać pewien margines.

Etykiety: , , , ,

czwartek, 16 czerwca 2016

ATmatix - powiadomienia na e-mail

ATmatix może wysyłać powiadomienia na adres e-mail o wykrytych formacjach cenowych oraz zdarzeniach na tych formacjach do zarejestrowanych użytkowników, posiadających konto PREMIUM (przypominamy, że przy rejestracja nowego konta dajemy 15 dni dostępu PREMIUM za darmo).

Powiadomienia mailowe informują o:
 • Nowo zidentyfikowanych przez ATmatix formacjach cenowych,
 • Formacjach, dla których cena zbliża się do poziomu wybicia w górę lub w dół (co może oznaczać przebicie tego poziomu lub odbicie się od niego i zmianę kierunku ruchu), 
 • Formacjach, dla których doszło do wybicia w górę lub w dół,
 • Osiągnięciu docelowego zakresu cen dla danej formacji (wypełnieniu formacji).
Poszczególne stany formacji zostały opisane w tym poście.

Wiadomość nie zawiera oczywiście wszystkich wykrytych w danym dniu (lub tygodniu) zdarzeń czy formacji, a jest ograniczona tylko do tych najważniejszych, czyli posiadających stosunkowo największy potencjał, a więc prognozowany wzrost (lub spadek, w zależności od kierunku ewentualnego wybicia z formacji).

Powiadomienia te są domyślnie włączone. Aby je wyłączyć lub zmienić ich częstotliwość, po zalogowaniu należy przejść do ustawień swojego konta, klikając na adres e-mail w prawym górnym rogu ekranu lub wybierając z menu pozycję "Konto" tak jak na obrazku:Następnie w sekcji Powiadomienia należy wyłączyć lub włączyć opcję "Chcę otrzymywać powiadomienia" oraz wybrać zakres danych i żądaną częstotliwość, z jaką będziemy otrzymywać wiadomości.

Lista wyboru zakresu danych posiada dwie opcje:
 • Wszystko - użytkownik będzie informowany o wszystkich zdarzeniach, które udało się wykryć na wszystkich monitorowanych przez ATmatix walorach,
 • Tylko obserwowane - użytkownik będzie informowany jedynie o zdarzeniach na walorach, które dodał do własnej listy Obserwowanych. Lista obserwowanych jest widoczna dla zalogowanych użytkowników na stronie tabeli formacji. Opis obsługi tabeli formacji, w tym listy obserwowanych znajduje się w tym wpisie.

Dostępne są dwie częstotliwości wysyłki powiadomień:
 • Raz dziennie - wiadomość wyślemy raz dziennie po zakończeniu sesji (z pewnym opóźnieniem) i będzie zawierała zdarzenia z ostatniej sesji
 • Raz na tydzień - wiadomości wyślemy po zakończeniu sesji piątkowej i będzie zawierała najważniejsze zdarzenia z ostatniego tygodnia.


Przykład takiej notyfikacji, a właściwie jej fragment, znajduje się na obrazku poniżej. Poszczególne sekcje wiadomości odpowiadają sekcjom na ekranie tabeli formacji AT i są ograniczone do najważniejszych danych, zgodnie z tym co napisałem powyżej. Dane są posortowane malejąco po wartości bezwzględnej potencjału danej formacji:


Każda sekcja zawiera maksymalnie:
 • 5 pozycji w przypadku powiadomień dziennych,
 • 10 pozycji w przypadku powiadomień tygodniowych.

Osobne sekcje wiadomości e-mail zawierają również zdarzenia wykryte na indeksach głównych/kontraktach oraz indeksach branżowych GPW. Zdecydowaliśmy się wydzielić te grupy walorów, ponieważ z reguły ruchy cenowe są dla nich o wiele mniejsze (biorąc pod uwagę zmiany procentowe) niż dla akcji. Nie wydzielenie ich mogłoby skutkować pominięciem w wiadomości niektórych potencjalnie ciekawych formacji na indeksach, ze względu na ich stosunkowo nieduży potencjał w porównaniu do formacji znajdowanych na instrumentach akcyjnych. W ten sposób łatwiej możemy zorientować się w sytuacji technicznej wybranych grup walorów, na szerokim rynku lub w poszczególnych sektorach.

Na koniec dodam jeszcze, że powiadomienia są wysyłane tylko wtedy, gdy w wybranym zakresie danych i przedziale czasowym, od momentu ostatniej wysyłki, wykryliśmy przynajmniej jedno zdarzenie.


Etykiety: , , , , ,

wtorek, 14 czerwca 2016

WIG20 - ważny moment

Od ostatniego wpisu na temat sytuacji na WIG20 sporo się zmieniło...

Przypominam co wtedy napisałem:
"Moim zdaniem jest spora szansa, że cena dojdzie (być może jeszcze dziś, tzn. 7 czerwca) do poziomu ok. 1840, to jest do górnej linii trendu, ograniczającej w/w formację. Dalsze zachowanie ceny zapewne wyznaczy nam scenariusz na najbliższe tygodnie. Ja osobiście zamierzam w pobliżu tego poziomu zamknąć pozycje długie na FW20 i czekać na dalszy rozwój wypadków. Co ciekawe,  statystyki wybić dla formacji historycznych dla indeksów WIG mówią mi, że wybicie w górę z takiego klina jest nieco mniej prawdopodobne niż wybicie w dół - ale to są dane historyczne i nie ma gwarancji na ich powtórzenie."

WIG20 dopiero 8 czerwca osiągnął prognozowany poziom 1840, przekraczając go nieznacznie i zatrzymując się klika punktów poniżej poziomu wybicia z opisywanej poprzednio przeze mnie formacji podwójnego dna, tzn. 1860 pkt. Dopiero po przekroczeniu tego poziomu moglibyśmy mówić o jakimś bardziej trwałym odwrocie od spadków, przynajmniej w krótkim terminie.
Tak się jednak nie stało i od tego momentu cena wykonała zwrot. Obecnie testujemy minimum na poziomie 1748 pkt., a więc dolnego ograniczenia formacji rozszerzającego się klina zniżkującego, o której mowa w powyższym cytacie.Jeśli dojdzie do wybicia w dół, to sytuacja zrobi się naprawdę groźna. Co prawda możemy zatrzymać się na poziomie dolnej linii trendu tej formacji (zaznaczonej czerwoną przerywaną linią), możemy również obrać znów drogę w kierunku górnej linii trendu tej formacji. Zwrócę też uwagę, że cały czas w grze jest również inna formacja o nieco dłuższym horyzoncie czasowym, o której również już wspominałem, a tam targetem jest podstawa klina, czyli poziom minimum ze stycznia tego roku:
Niestety ryzyko związane z Brexitem i ogólna sytuacja na naszej giełdzie nie napawają optymizmem, ale ja niczego nie przesądzam, dopóki nie dojdzie do obrania przez rynek konkretnego kierunku, potwierdzonego sporymi obrotami.


Etykiety: , , , , , ,

poniedziałek, 13 czerwca 2016

ATmatix - stany formacji

Formacje cenowe, od momentu znalezienia (zidentyfikowania) ich przez ATmatix do chwili, gdy cena docelowa zostanie osiągnięta (lub nie) w określonym czasie, mogą posiadać kilka stanów.
Wszystkie zostały opisane poniżej.

NOWE/NIEPOTWIERDZONE

W momencie wykrycia nowej formacji przez ATmatix wyznaczane są wszystkie lokalne dołki i szczyty w ramach formacji. Na wykresie punkty te są zaznaczone drobnymi zielonymi lub czerwonymi łukami, a dodatkowo dla niektórych typów formacji te punkty są połączone niebieską przerywaną linią, by łatwiej było zaobserwować pewne ruchy cen.

Każda formacja posiada swój punkt startowy (tj. pierwszy, najwcześniejszy lokalny szczyt lub dołek, który udało się zidentyfikować w ramach tej formacji) oraz punkt końcowy (ostatni szczyt lub dołek w obrębie formacji). Punkt końcowy wyznacza również datę wykrycia formacji, przedstawianą w widoku listy formacji AT.
W chwili wykrycia formacji są również wyliczane dwa poziomy wybicia (linie trendu w ramach formacji, które ograniczają obszar formacji od dołu i od góry):
 •  poziom wybicia w dół (zaznaczony czerwoną linią)
 •  poziom wybicia w górę (zaznaczony linią zieloną)
W przypadku niektórych formacji liniowych, w których poziomy wybicia są nachylone pod pewnym kątem (np. trójkąt, klin, kanał itp.), fragmenty poziomów wybicia mogą być zaznaczone na wykresie liniami ciągłymi, tak by łatwiej było zauważyć kształt formacji, a pozostałe fragmenty liniami przerywanymi.
Linia ciągła jest rysowana w obrębie wykrytej formacji (pomiędzy punktem startowym a końcowym), a linia przerywana to po prostu przedłużenie tamtej linii poza obręb formacji.
Warto zwrócić uwagę, że dla niektórych formacji liniowych obie linie wybić, nachylone pod pewnym kątem zbliżają się ku sobie i w pewnym punkcie się zbiegają.
Tak się dzieje np. w przypadku trójkątów lub chorągiewek. Wtedy ten punkt przecięcia obu linii jest jednocześnie ostatnim punktem, w którym może dojść do wybicia z formacji.
O wybiciach więcej poniżej.

Wraz ze zidentyfikowaniem formacji obliczane są pewne wartości charakteryzujące tę formację, takie jak:
 • szerokość formacji (liczba sesji od punktu startowego do końcowego),
 • wysokość formacji (różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem formacji, wyrażona w procentach),
 • potencjał formacji (hipotetyczny zasięg formacji, gdyby doszło do wybicia w górę w dniu wykrycia formacji - wartość wyrażona w procentach w stosunku do hipotetycznego poziomu wybicia w górę). Potencjał  jest jeszcze raz przeliczany, gdy dojdzie do wybicia z formacji w górę lub w dół - więcej informacji poniżej,
 • trend wolumenu - wyznaczona za pomocą metody regresji liniowej aproksymacja wartości wolumenu od punktu początkowego do punktu końcowego formacji (do daty wykrycia).
  Nachylenie wyznaczonej tą metodą prostej wyznacza trend zniżkujący lub zwyżkujący. Oczywiście jest to pewne uśrednienie, które ma jedynie na celu określenie, czy przeciętnie wartości wolumenu rosły czy malały podczas  tworzenia się formacji,
 • statystyki wybić dla formacji - na podstawie typu formacji i danych historycznych. Proszę zwrócić uwagę, że statystyki te mogą nie sumować się do 100%.
Statystyki te są wyznaczane w następujący sposób:
 • jeśli cena wybiła się z formacji w górę, zdarzenie liczy się jako wybicie w górę (niezależnie od tego czy wystąpił np. ruch powrotny poniżej poziomu wybicia)
 • jeśli cena wybiła się z formacji w dół, liczy się to jako wybicie w dół (niezależnie od tego czy wystąpił np. ruch powrotny powyżej poziomu wybicia)
 • jeśli cena wybiła się w dół i zawróciła, nie osiągając uprzednio pułapu docelowego po wybiciu, a następnie wybiła się górą (lub na odwrót),  to do statystyk wybić przyjmowany jest ten kierunek, dla którego ruch był silniejszy (w sensie większej wartości bezwzględnej wzrostu lub spadku po wybiciu)
 • mogło w ogóle nie dojść do wybicia w określonym czasie - najczęściej dzieje się tak np. w przypadku trójkątów, których zakres jest ograniczony dwiema zbliżającymi się ku sobie liniami.
Nowa, niepotwierdzona formacja - przykład.


W jakim czasie musi dojść do wybicia?


W jakim czasie musi dojść do wybicia, aby ATmatix je zarejestrował i o nim poinformował? Zależy to od szerokości formacji.
O trójkątach lub chorągiewkach już wspominałem - jeśli do wybicia (tj. przekroczenia górnego lub dolnego poziomu wybicia) nie dojdzie w obrębie formacji, to wybicie nie jest rejestrowane przez ATmatix (i będzie się liczyło do statystyk jako brak wybicia, stąd nie zawsze statystyki w sumie dają 100%). Oczywiście cena za jakiś czas może wybrać określony kierunek, ale nie można było tego potwierdzić wybiciem.

Inaczej sprawa się ma w przypadku formacji, których poziomy wybicia są stałymi wartościami (np. podwójne dno) lub liniami, które nie krzyżują się w pewnym punkcie w przyszłości (np. kanały, formacje rozszerzające się).
Wtedy czas na wybicie od momentu wykrycia formacji wynosi maksymalnie: szerokość formacji (liczba sesji), ale nie mniej niż 60 sesji.
Przykładowo, dla formacji podwójnego dna o szerokości 30 sesji na wybicie czekamy 60 sesji, a dla formacji podwójnego dna o szerokości 80 sesji na wybicie czekamy 80 sesji.


BLISKO WYBICIA

Jeśli cena zbliża się od dołu do poziomu wybicia w górę lub zbliża się od góry do poziomu wybicia w dół, to ATmatix sygnalizuje ten fakt zdarzeniem "blisko wybicia" (odpowiednio w górę lub w dół).
Zdarzenia te są wykrywane z pewną tolerancją. Dla stałych (horyzontalnych) poziomów wybić tolerancja ta wynosi obecnie 2,5% dla akcji oraz 1% dla indeksów/kontraktów.

Muszą być spełnione warunki:
 • dla "blisko wybicia w górę" - nie było spadku w danym dniu, tj. cena zamknięcia nie zmieniła się lub wzrosła (biała świeczka na wykresie), osiągając obszar blisko poziomu wybicia w górę z tolerancją jak powyżej
 • dla "blisko wybicia w dół" - nie było wzrostu w danym dniu, tj. cena zamknięcia nie zmieniła się lub spadła (czarna świeczka), osiągając obszar blisko poziomu wybicia w dół z tolerancją jak powyżej
Dla przykładu - na wykresie spółki cena zamknięcia w danym dniu musi zbliżyć się do wartości co najmniej 2,5% poniżej poziomu wybicia w górę (i nie może być to ruch spadkowy).

Trochę inaczej jest dla formacji ograniczonych niehoryzontalnymi liniami. Linie te mogą się do siebie zbliżać (trójkąty), oddalać od siebie w czasie (formacje rozszerzające się) lub biec równolegle (kanały). Wtedy obszar pomiędzy górną a dolną linią trendu - w danym dniu - jest dzielony na 4 równe części. Jeśli cena zamknięcia w tym dniu znajdzie się w górnej lub dolnej ćwiartce, przy zachowaniu powyższych warunków (tzn. był to ruch odpowiednio wzrostowy, spadkowy lub cena nie zmieniła się), to są to zdarzenia "blisko wybicia w górę" lub "blisko wybicia w dół".

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że jeśli cena dużym, jednodniowym ruchem przekroczy od razu poziom wybicia, to zdarzenie "blisko wybicia" może w ogóle nie zostać zarejestrowane.
Zdarzenie to może być również sygnalizowane kilka razy wtedy, gdy cena zamknięcia kilkukrotnie w ciągu kolejnych sesji osiąga wyżej wspomniany obszar blisko poziomu wybicia.

Na wykresach zdarzenia te oznaczane są żółtymi strzałkami, obok których widnieje cena zamknięcia w danym dniu oraz data (miesiąc i dzień).

Formacja blisko wybicia w górę - przykład.


WYBICIA

Wybicie jest to przekroczenie górnego lub dolnego poziomu wybicia z formacji (przekroczenie linii trendu ograniczających formację) przez cenę zamknięcia w danym dniu.
Przekroczenie stałych poziomów wybić jest rejestrowane w przypadku, gdy cena zamknięcia przekroczy ten poziom choćby o ułamek, natomiast w przypadku liniowych poziomów wybić (nachylonych pod pewnym kątem) wybicia wykrywane są z pewną tolerancją. Jest to ważne dlatego, że samo wykrywanie linii trendu działa z pewną tolerancją (tj. linie nie muszą przechodzić dokładnie przez trzy punkty na wykresie i w zasadzie daną linię można oprzeć o różne punkty - o czym chyba wie każdy analityk techniczny, któremu dano zadanie narysowania linii trendu).

Z tego względu przekroczenie takiego nachylonego poziomu, np. o 1 grosz mogłoby sygnalizować fałszywe wybicia - dlatego też wprowadziliśmy pewną tolerancję, a dodatkowo należy zwracać uwagę na wolumen obrotu w dniu wybicia.
Obecnie tolerancja wybić dla linii nachylonych pod pewnym kątem wynosi 0,55% dla akcji i 0,32% dla indeksów/kontraktów. Wartości te zostały dobrane empirycznie jako pewien kompromis pomiędzy liczbą otrzymywanych sygnałów wybicia a ich ważnością (poprawnością).
Z reguły ruchy cenowe na indeksach/kontraktach są względnie mniejsze niż dla akcji i dlatego zdecydowaliśmy na podzielenie listy walorów na dwie grupy i dla tych grup pewne parametry skanera formacji są różne (statystyki również są liczone odrębnie dla akcji i odrębnie dla indeksów/kontraktów).

Inne wartości określane po wybiciu to:
 •  cena wybicia, tzn. poziom, którego przekroczenie skutkowało zarejestrowaniem wybicia. To w stosunku do tego poziomu liczone są zasięgi docelowe (z nielicznymi wyjątkami w postaci flag i chorągiewek)
 •  potencjał - wartość ta jest aktualizowana zgodnie z kierunkiem wybicia i ceną wybicia. Potencjał wynika bezpośrednio z książkowego pułapu docelowego (o czym poniżej). Wartości mniejsze od zera oznaczają oczywiście, że prognozowany jest spadek o danej wartości procentowej po wybiciu w dół, w stosunku do ceny wybicia
 •  wolumen w dniu wybicia, tzn. porównanie wolumenu obrotu ze średnim wolumenem z 30 sesji poprzedzających wybicie. Wartość ta jest wyrażona w procentach; wartość mniejsza od 0 wskazuje na to, iż wolumen był mniejszy (o tyle procent) od średniej,  a wartość powyżej 0 oznacza, że wolumen ten był większy niż średnia.

Wybicie z formacji jest potwierdzeniem lub zanegowaniem jej ważności. W przypadku formacji dna potwierdzeniem jest wybicie w górę. Jeśli dojdzie do wybicia w dół z formacji dna, to przestaje ono właściwie być dnem, skoro cena spadła jeszcze niżej - dochodzi do zanegowania znaczenia takiej formacji. Podobnie jest z formacjami szczytu i wybiciami w górę. Nie znaczy to jednak, że nie możemy w takiej sytuacji spróbować wyznaczyć hipotetycznego zasięgu ruchu ceny po takim wybiciu, o czym jeszcze napiszę.
W przypadku wybić z formacji, uznawanych powszechnie za formacje "kontynuacji" trendu, trudno mówić o ich potwierdzeniu czy zanegowaniu, zatem wybicie z takiej formacji zwykle (choć nie zawsze) wyznacza po prostu kierunek dalszego ruchu ceny.


Wybicie w górę - przykład.

Po wybiciu są obliczane chyba najważniejsze dane w całej aplikacji, tzn. zasięgi docelowe, których można spodziewać się po wybiciu, wraz z określeniem statystycznej skuteczności takich wybić na podstawie danych historycznych. Proszę pamiętać, że dane historyczne nie gwarantują w żaden sposób powtórzenia wyników w przyszłości, ale stanowią dobry (i chyba jedyny sensowny) punkt odniesienia przy ocenie ryzyka i szans powodzenia naszej transakcji.
Z reguły poziom docelowy (który możemy traktować np. jako nasz take profit po wybiciu w górę czy też miejsce na zrealizowanie transakcji kupna po wybiciu w dół) jest to bezwzględna wysokość formacji, dodana do ceny wybicia - są również pewne wyjątki od tej reguły, o czym napiszę przy okazji opisywania poszczególnych typów formacji.
Są to tzw. teoretyczne ("książkowe") poziomy docelowe i ich opis możemy znaleźć w licznych materiałach źródłowych (w literaturze, internecie). Zwracam uwagę, że nie zawsze takie teoretyczne poziomy są określone, tzn. literatura źródłowa dotycząca AT zwykle milczy na temat obliczania zasięgu wybicia w dół z formacji dna czy wybicia w górę z formacji szczytu.
Jednak cechą unikalną aplikacji ATmatix i wyróżniającą ją na tle innych narzędzi dla inwestorów, jest wyznaczanie dodatkowo jeszcze jednego pułapu, bazującego tylko i wyłącznie na historycznych statystykach formacji. Statystyki te pozwalają na określenie po pierwsze, jaką skuteczność mają teoretyczne, książkowe poziomy (tzn. z jaką częstością zostały one osiągnięte w przeszłości) i po drugie, pozwala na określenie poziomu docelowego z pewną zadaną wartością skuteczności (oczywiście bazując na danych historycznych).

Ponieważ jest to temat złożony i chyba najważniejszy w całej naszej aplikacji, to dokładniej opiszę go w jednym z kolejnych postów na blogu.
Póki co krótko reasumując - ATmatix wyznacza zakres od - do:
 • poziom teoretyczny (i podaje skuteczność osiągnięcia tego poziomu na podstawie danych historycznych) - nie zawsze ten poziom jest wyznaczany, np. brakuje go w przypadku wybicia w dół z formacji dna, o czym wspomniałem powyżej
 • poziom statystyczny (poziom osiągany z zadaną skutecznością na podstawie danych historycznych) - ten poziom zawsze jest wyznaczany, chyba że nie dysponujemy statystykami dla danego typu formacji.
Niższy poziom z tych dwóch jest podawany zawsze jako pierwszy. Jeśli którykolwiek z poziomów wybicia po obliczeniach będzie miał wartość zero lub mniej - a może się tak zdarzyć dla akcji o niskiej wartości nominalnej i dla wybić w dół - to oczywiście taki poziom nie jest prezentowany.

ATmatix podaje również prognozowane procentowe zmiany ceny w stosunku do ceny wybicia (czyli potencjał zmiany ceny obliczony przy znanej wartości wybicia). Pamiętajmy, że są to wartości wyznaczone przy założeniu idealnej realizacji transakcji i nie ma gwarancji osiągnięcia takich wyników. Nie zawsze uda nam się kupić akcje dokładnie po cenie wybicia (zwłaszcza, że dla nas liczy się cena zamknięcia po zakończeniu sesji giełdowej) i sprzedać dokładnie po założonej cenie docelowej, a osiągnięty wynik będzie jeszcze pomniejszony o koszty transakcyjne.

Tak czy inaczej będziemy wiedzieć czego się spodziewać i czy transakcja, ewentualnie zawarta na podstawie konkretnej formacji, będzie mniej lub bardziej opłacalna, ryzykowna (czy też skuteczna) niż transakcje dla innych formacji - dzięki obliczonym pułapom i statystykom.

Jeszcze jedno - może zajść sytuacja, w której dochodzi do wybicia w jednym kierunku, cena nie osiąga docelowego pułapu, a następnie zawraca i przebija linię trendu w kierunku przeciwnym.
Dochodzi wtedy do tzw. spalenia formacji. ATmatix wykrywa tylko dwa zdarzenia wybić - po wybiciu w jednym kierunku może dojść do wybicia w przeciwnym kierunku i wtedy poziomy docelowe są odpowiednio korygowane.
Jeśli dojdzie do trzeciej zmiany kierunku (trzeciego wybicia w kierunku przeciwnym do drugiego wybicia i zgodnym z kierunkiem pierwszego), to taka sytuacja nie jest już wykrywana. Takie przypadki są jednak stosunkowo rzadkie, choć oczywiście możliwe.

Na wykresach zdarzenia te oznaczane są zielonymi lub czerwonymi strzałkami, w zależności od kierunku wybicia. Obok strzałek widnieje cena zamknięcia w danym dniu oraz data (miesiąc i dzień).

POZIOM DOCELOWY OSIĄGNIĘTY (FORMACJE WYPEŁNIONE)

Kiedy cena po wybiciu z formacji znajdzie się co najmniej w prognozowanym zakresie, dochodzi do wypełnienia formacji i ATmatix sygnalizuje to odpowiednim zdarzeniem. Muszą być spełnione następujące warunki:
 • po wybiciu w górę, cena maksymalna musi osiągnąć wartość większą lub równą niższemu pułapowi z wyznaczonego zakresu docelowego
 • po wybiciu w dół, cena minimalna musi osiągnąć wartość mniejszą lub równą wyższemu pułapowi z zakresu docelowego
Osiągnięcie ceny docelowej po wybiciu w górę - przykład.

Czasami cena docelowa bywa osiągana tego samego dnia co wybicie (jeśli ruch cenowy był wystarczająco silny, a pułap docelowy niezbyt oddalony od poziomu wybicia) i oczywiście ATmatix
zasygnalizuje wtedy jednocześnie oba zdarzenia.

Czas na osiągnięcie ceny docelowej, podobnie jak czas na wybicie od momentu wykrycia formacji, jest ograniczony i obecnie wynosi 90 sesji, niezależnie od szerokości formacji.

Na wykresach zdarzenia osiągnięcia pułapu docelowego (wypełnienia formacji) są oznaczane niebieskimi strzałkami. Obok strzałek widnieje cena minimalna lub maksymalna w danym dniu (w zależności od kierunku wybicia).


UWAGI

ATmatix, niezależnie od tego czy cena docelowa została osiągnięta w określonym czasie czy nie i niezależnie od tego czy w ogóle doszło do wybicia, śledzi daną formację jeszcze przez pewien czas od momentu osiągnięcia celu lub zaprzestania wykrywania zdarzeń.
Jest to przydatne w sytuacji, w której chcemy sprawdzić na wykresie zachowanie ceny dla danej formacji, czy cena "odbiła się" od poziomu docelowego, czy też zwyżkuje (lub zniżkuje) nadal.
Zatem dopiero po pewnym czasie od wypełnienia lub niewypełnienia formacji dane tej formacji zostaną usunięte z aplikacji, ale oczywiście znajdą swoje odzwierciedlenie w statystykach.Etykiety: , , , , , , ,

środa, 8 czerwca 2016

Vistula, Neuca - aktualizacja + Kruk jako ciekawostka

Niedawno pisałem o pojawieniu się pewnych formacji na Vistuli oraz na spółce Neuca. Pora na aktualizację informacji. Dodatkowo uwagę moją zwróciła sytuacja na spółce Kruk.

We wpisie dotyczącym Vistuli wspominałem o formacji rozszerzającego się klina zwyżkującego. Spadek z 1 czerwca spowodował zapewne aktywację zleceń obronnych (stop loss), kurs jednak nie przebił dolnej, lekko zwyżkującej linii trendu. To był dobry znak i po kilku dniach cena wróciła do maksimów, kontynuując ruch wynikający z wybicia tej formacji w górę.


Poziom 3,40 jest już testowany drugi raz w ciągu 4 sesji i wydaje mi się, że osiągnięcie wzmiankowanego w poprzednim poście celu w zakresie 3,48 - 3,53 jest kwestią czasu, o ile oczywiście nie zdarzy się jakaś katastrofa. Co będzie dalej trudno powiedzieć, ale osobom posiadającym nadal tę spółkę w portfelu można pogratulować zimnej krwi (ja osobiście po wydarzeniach z 1 czerwca sprzedałem ostatni pakiet akcji tej spółki w myśl zasady "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu").
Można oczywiście dostrzec jeszcze na wykresie odwróconą (rozszerzającą się) formację zwyżkującą. Górny pułap docelowy został tam wyznaczony na poziomie 3,70, ale taki poziom (lub wyższy) został osiągnięty jedynie w połowie zidentyfikowanych przez ATmatix wystąpień formacji historycznych tego typu. Dużo bardziej prawdopodobny jest ten niższy poziom, oznaczony na wykresie kolorem niebieskim.


Jeśli chodzi o spółkę Neuca to oczywiście w nieco dłuższym horyzoncie naszym celem są poziomy 364,90, tudzież ok. 370, wzmiankowane w poprzednim poście, natomiast od kilku sesji cena utknęła w rejonach 345 zł. Czy jest to tylko przystanek czy zapowiedź jakieś korekty? Moją uwagę zwróciły dwie formacje wykryte niedawno przez ATmatix: klin zwyżkujący (można wyrysować tam również zwyżkujący kanał) oraz rozszerzający się klin zwyżkujący. O formacjach zwyżkujących już co nieco wspominałem i nie powinno być niespodzianką jeśli napiszę, że statystycznie prawdopodobieństwo wybić faworyzuje w tym momencie niedźwiedzie (o ile oczywiście dojdzie do wybicia w dół ze sporym wolumenem), a więc krótkoterminowo ma prawo zdarzyć się jakaś korekta - zależy tylko do której z tych formacji przywiążemy większą wagę i który poziom wybicia w dół potraktujemy jako zapowiedź kłopotów. Myślę, że trzeba poprowadzić po prostu zwyżkującą linię trendu poprzez dołki od minimum z 8 kwietnia a jeśli tak zrobimy, to zostaje nam jeszcze pewien margines bezpieczeństwa.

'
Przebicie w górę poziomu 345 (najlepiej przy zwiększonych obrotach) będzie świadczyło o tym, że byki są nadal w grze.


Na koniec jeszcze słówko o Kruku i wykrytej tam przez ATmatix formacji - być może nieco zbyt mocno pochylonej - flagi. Cena konsoliduje się pobliżu maksimów na poziomie 195 zł, formując lekko zniżkujący kanał. Czy jest to zapowiedź zbierania energii do wybicia w górę? Wybicie flagi (przekroczenie górnej, oznaczonej kolorem zielonym linii trendu) przy dużym wolumenie będzie dobrym prognostykiem dla byków, ja tutaj bym jednak zaczekał na pokonanie poziomu 195, a może nawet i 200, bo takie okrągłe poziomy mogą zachęcać do realizacji zysków i stanowić dosyć silne strefy oporu.
Z kolei jeśli cena spadnie poniżej 185 (również na sporym wolumenie) to będzie zapowiedź dość prawdopodobnego powrotu w rejon 175 zł, czyli w okolice podstawy masztu tej flagi, a jeśli tak się stanie, to będziemy mieli potencjalną (niepotwierdzoną) formację podwójnego szczytu i wtedy będzie można zastanawiać się co dalej - ale póki co nie wybiegajmy tak daleko w przyszłość.Etykiety: , , , , , , , ,

wtorek, 7 czerwca 2016

WIG20, FW20 - aktualizacja

Kilka dni temu dokonałem przeglądu sytuacji na WIG20. Od tego czasu sporo się działo.

Miałem wtedy otworzone krótkie pozycje na FW20, które udało mi się zamknąć 1 czerwca nieco powyżej dołka wyznaczonego w tamtym poście na 1754 (na WIG20). Cena rzeczywiście osiągnęła ten poziom i na kolejnej sesji dołek o kilka punktów został pogłębiony, po czym cena odbiła do góry, formując (zaobserwowany na danych intraday) układ w kształcie rozszerzającej się flagi:Flaga ta została potwierdzona wybiciem w górę, dlatego postanowiłem otworzyć pozycje długie, co było ryzykownym posunięciem, ponieważ wczoraj (6 czerwca) rynek nie kwapił się z kontynuacją odbicia. Jednak dzięki aplikacji ATmatix można tam było zaobserwować uformowanie się rozszerzającego klina zniżkującego.

 

Moim zdaniem jest spora szansa, że cena dojdzie (być może jeszcze dziś, tzn. 7 czerwca) do poziomu ok. 1840, to jest do górnej linii trendu, ograniczającej w/w formację. Dalsze zachowanie ceny zapewne wyznaczy nam scenariusz na najbliższe tygodnie. Ja osobiście zamierzam w pobliżu tego poziomu zamknąć pozycje długie na FW20 i czekać na dalszy rozwój wypadków. Co ciekawe,  statystyki wybić dla formacji historycznych dla indeksów WIG mówią mi, że wybicie w górę z takiego klina jest nieco mniej prawdopodobne niż wybicie w dół - ale to są dane historyczne i nie ma gwarancji na ich powtórzenie.Zwróciłbym jeszcze uwagę na uformowanie się podwójnego dna na WIG20 z górnym ograniczeniem na 1860 pkt. Formacja ta oczywiście nie jest jeszcze potwierdzona. Sygnałem potwierdzającym ważność tej formacji będzie wybicie w górę ponad poziom 1860 przy sporym wolumenie. Możliwy jest oczywiście zwrot w dół w okolicach tego poziomu oporu. Dlatego na razie wstrzymam się z jakimiś dalej idącymi prognozami.Wszystkie formacje na indeksach WIG, kontraktach FW20 i spółkach wchodzących w skład indeksu WIG20 można obserwować w naszej aplikacji ATmatix. Dodatkowo osoby, które zarejestrują konto do 15 lipca, dostaną pełen dostęp do aplikacji ważny do 31 lipca 2016. Pełen dostęp obejmuje m.in. formacje cenowe dla wszystkich spółek GPW, analizę wolumenu formacji, dostęp do historycznych statystyk formacji cenowych dotyczących wybić i ich skuteczności, a także powiadomienia mailowe.Etykiety: , , , , ,

piątek, 3 czerwca 2016

Ciekawostki z rynku FOREX

Od razu zaznaczam, że osobiście nie gram na rynku FOREX (za duże ryzyko). ATmatix oficjalnie również danych z tego rynku nie posiada, co nie znaczy, że nie wykorzystujemy go wewnętrznie do pewnych testów i z czystej ciekawości - czy formacje cenowe na parach walutowych "działają"? Dodam, że statystyki formacji dla FOREX liczymy na nasze wewnętrzne potrzeby i obejmują one okres od początku roku 2010 do końca 2015.

Ja wykorzystałem formacje cenowe do zakupu walut na cele, że tak powiem, wyjazdowo-rekreacyjne, a nie spekulacyjne. Spójrzmy zatem co skłoniło mnie do ich nabycia.

Po pamiętnym skoku EURPLN na poziomy 4,50 uformowała nam się formacja przypominająca rozszerzający się ku dołowi klin zniżkujący. Cena w pewnym momencie zaczęła się konsolidować w rejonach grudniowego dołka (ok. 4,23) i wybiła się w górę nad poziom 4,2548. Niestety dane, którymi dysponuję, nie zawierają informacji o wolumenie obrotu, dlatego wskazania, o których piszę, traktowałem trochę z przymrużeniem oka - jak widać, mimo wszystko opłacało się.

Wyznaczony docelowy poziom 4,4169 został osiągnięty w ciągu kilkunastu dni. Od tego czasu mamy konsolidację w rejonie 4,36 - 4,45. Trzeba jednak zwrócić uwagę na uformowanie się zwyżkującego klina:Klin ten został opuszczony dołem - czy na EURPLN czeka nas powrót w rejony 4,26?


Ciekawie było również na USDPLN i tam też zakupiłem trochę waluty. Powód? Pojawienie się formacji odwróconej głowy z ramionami (dno głowy i ramion):


Jak widać ta formacja również została wypełniona, i to z dość dużą dokładnością.Tutaj jednak tradera forex-owego mógłby zaboleć ruch powrotny poniżej ceny wybicia z 22 kwietnia. Co ciekawe cena odbiła się od linii trendu zwyżkującego, którą moglibyśmy narysować łącząc kolejne dołki od minimum na 3,70.


Co będzie dalej? Formacja trzech zwyżkujących dołków (3ZD) i jej wybicie w dół podpowiada powrót do poziomu ok. 3,85.

Gdybyśmy połączyli pierwszy i drugi dołek to otrzymamy zwyżkującą linię trendu - czyżby tam miało dojść do ewentualnego odbicia, a później do dalszego osłabiania się złotego? A może jednak poziom ten zostanie przebity i czeka nas powrót w rejony 3,70? Moje doświadczenie z walutami i FOREX nie pozwala mi na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi.
Z drugiej strony wczoraj i dziś (3 czerwca rano) złoty w stosunku do dolara lekko się osłabił - może więc jesteśmy świadkami formowania się nowego lokalnego dołka, a to wybicie w dół z 3ZD okaże się pułapką i nie będzie kontynuowane?

Z powodów, o których napisałem, proszę o potraktowanie tego posta raczej jako ciekawostki. Sam jestem ciekaw czy moje interpretacje powyższych formacji okażą się słuszne.


Etykiety: , , , , , ,

środa, 1 czerwca 2016

WIG20, FW20 - przegląd sytuacji

Dzisiejszy poranek (1 czerwca 2016) na WIG20 stoi pod znakiem spadków.
Powstaje zasadnicze pytanie - czy poziom 1790 pkt. się wybroni?
Przyjrzyjmy się zatem sytuacji technicznej prezentowanej przez ATmatix.

Krótkoterminowo ukształtowała się formacja lekko rozszerzającego się klina zniżkującego. Generalnie statystyki wybić z formacji zniżkujących przemawiają za kierunkiem wzrostowym, obecnie jednak cena odbiła się od górnej linii trendu ograniczającej tą formację i zmierza ku jej dolnemu ograniczeniu, zaznaczonemu na wykresie kolorem czerwonym. Czy tam cena zawróci i pomknie ku górze?Spójrzmy zatem na nieco szerszy horyzont czasowy.
Pojawiła się formacja klina zniżkującego, który z reguły ma prowzrostową wymowę. Można na siłę narysować tam również kanał zniżkujący (ATmatix jednak opiera linie trendu przynajmniej na 3 punktach, a nie na 2).
Tak czy inaczej cena wahała się w górę i w dół, aż doszło do wybicia dołem przy stosunkowo niedużym wolumenie (5 maja). Sytuacja jest więc trochę niejednoznaczna, bo cena jeszcze raz powróciła w rejony wybicia (ruch powrotny do ok. 1860 pkt) i ponownie spada.


Żeby dopełnić obrazu, pokażę jeszcze dwie formacje, wykryte jakiś czas temu przez ATmatix. Trzy zwyżkujące dołki oraz formujący się od początku 2016 roku do początku kwietnia klin zwyżkujący, gdzie ostatecznie doszło do wybicia dołem. Na podstawie historycznych statystyk ATmatix podpowiada mi, że cel ok. 1657 pkt. jest całkiem prawdopodobny. Z drugiej jednak strony to tylko historia, a taki spadek to prawie 150 pkt. do pokonania. Jeśli poziom 1790 nie wytrzyma naporu niedźwiedzi, być może czeka nas scenariusz walki na poziomie ok. 1754, a następnie ok. 1660 (okrągły poziom 1700 - być może też wchodzi w grę?).
Jeszcze słówko o formacji podwójnego szczytu, którą można zaobserwować na poziomach 2000 i 1970 pkt. ATmatix jeszcze nie wykrywa formacji szczytu, ale będzie to robił. Wysokość formacji (2000 - 1892) odjęta od poziomu wybicia z formacji podwójnego szczytu daje nam książkowy zasięg 1784 - czy to jeszcze jeden punkt przemawiający za wsparciem w tym rejonie?

Jak widać analityk techniczny nie ma łatwej roboty ;) Musi wartościować poszczególne sygnały i próbować oszacować prawdopodobieństwo wypełnienia danego scenariusza. Dochodzi jeszcze szum informacyjny, wskaźniki techniczne, oscylatory, rodzi obawy sytuacja polityczna (i być może gospodarcza w szerszym horyzoncie czasu)...
Uważam, że z aplikacją ATmatix życie analityka jest o wiele łatwiejsze, bo historyczne statystyki pozwalają przynajmniej na estymację pewnych zasięgów i szans na ich osiągnięcie. Jednak rynek potrafi być nieprzewidywalny i o tym też należy pamiętać.

Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o FW20 to jestem "stroną konfliktu", ponieważ otworzyłem krótką pozycję we wspomnianych rejonach 1860 pkt. Stop loss pilnuje jednak już wypracowanego zysku (bezpieczeństwo przede wszystkim).

Zachęcam do rejestracji konta i wypróbowania ATmatix za darmo - promocja trwa do 15 lipca!Etykiety: , , ,

Rejestracja konta PREMIUM ZA DARMO

Rejestracja konta PREMIUM dostępna jest całkowicie za darmo. Z kontem premium użytkownicy zyskują:
 • dostęp do automatycznej analizy formacji cenowych wszystkich spółek i indeksów notowań ciągłych GPW,
 • powiadomienia mailowe o nowych formacjach, zbliżaniu się formacji do poziomów wybicia, o wybiciach oraz o osiągnięciu docelowego pułapu cen,
 • dostęp do historycznych statystyk formacji - skuteczność wybić dla poszczególnych typów formacji, a także prawdopodobieństwo wybicia w górę/w dół z formacji, statystyki ruchów powrotnych i fałszywych wybić,
 • analizę trendu wolumenu podczas tworzenia się formacji oraz informacje o wolumenie wybicia.
Użytkownik, który zarejestruje nowe konto, otrzyma 15 dni dostępu PREMIUM za darmo i bez żadnego zobowiązania w ramach bezpłatnego Okresu Próbnego. Po 15 dniach konto PREMIUM stanie się automatycznie kontem zwykłym, chyba że użytkownik zdecyduje się na przedłużenie ważności abonamentu PREMIUM.
Aby zarejestrować konto nie są potrzebne żadne dane osobowe oprócz adresu e-mail. Proces rejestracji przebiega następująco:
 1. Korzystając z tego formularza użytkownik podaje swój (działający!) adres e-mail, który będzie nazwą konta ATmatix oraz wybrane przez siebie hasło do tego konta. Hasło powinno mieć co najmniej 6 znaków, mogą to być litery, cyfry i znaki specjalne (z wyłączeniem spacji). Nie muszę chyba dodawać, że hasło powinno być trudne do odgadnięcia i znane tylko użytkownikowi konta.
 2. Na podany adres e-mail wyślemy wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który należy otworzyć, by dokończyć proces rejestracji i w pełni aktywować konto. Jeśli wiadomość nie pojawi się w skrzynce mailowej, należy sprawdzić jeszcze, czy nie została przekierowana do spamu lub do innego folderu w skrzynce odbiorczej (niektórzy usługodawcy kont pocztowych grupują wiadomości w folderach o różnych nazwach, np. "oferty" itp.).
 3. Po poprawnej aktywacji konta możemy zalogować się na formularzu logowania używając danych, podanych w pkt. 1.
Więcej informacji tutaj i w dziale Pomoc.

Zapraszamy do wypróbowania aplikacji ATmatix.
Etykiety: , , , ,